Spotkanie z pisarzem Romciem Tomciem

23.09 do naszej szkoły zawitał autor rymowanych ksiąg biblijnych i nie tylko, czyli Romcio Tomcio, a dokładniej Roman Kępiński, autor 14 książeczek m.in.: „Biblijne opowieści. Początek”, „Biblijne opowieści. Abraham”, „Zbawiciel świata”, „Miłosierny Nauczyciel”, „Rymowane Ewangelie” na rok A, B,C, ale też „Rozbrykane dinozaury”, „Rozbrykany zwierzyniec”. Podobno od dziecka rymowanie przychodziło mu z łatwością. Opisując swą metodę twórczą, powiedział: „Biorę Biblię, kartkę, długopis, zamykam oczy i...zaczynam pisać”. Romcio Tomcio popisał się swoimi zdolnościami, wymyślając na poczekaniu króciutkie wierszyki o każdym z pedagogów naszej szkoły, uczestniczącym w spotkaniu np.

Romcio Tomcio nie poniósł straty,

gdy spojrzał w oczy pani Beaty.

Wyjątkowy gość ze Szczecina (urodzony w Dziwnówku) okazał się uzdolniony nie tylko literacko, ale również muzycznie i aktorsko. Zabawiał uczniów wyśmienitą, komiczną recytacją wiesza o żabie oraz rozbujał wszystkich piosenkami swojego autorstwa, które wykonywał, akompaniując sobie na gitarze. Niedługo ukaże się jego płyta z piosenkami.

Pisarz zachęcał dzieci do czytania, podkreślając takie walory książki, jak: rozwijanie wyobraźni, czerpanie wiedzy o świecie, ludziach, moralności, trening koncentracji, wzbogacanie słownictwa, a w odniesieniu do jego tekstów – pogłębienie wiary.

Pytania uczniów do pisarza oscylowały wokół jego życia prywatnego, dlatego dowiedzieliśmy się, że jest mężem Katarzyny,  ojcem czterech córek i dziadkiem pięciorga wnucząt. A także byłym komandosem! Czas na emeryturze, poza pisaniem, spędza, podróżując po Polsce i promując swoje książki.