Rekrutacja dzieci do przedszkola na rok szkolny 2022/2023

Informacje ogólne:

Wychowanie przedszkolne jest realizowane w przedszkolach, oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz innych formach wychowania przedszkolnego od 1 września roku szkolnego i obejmuje dzieci, które w tym roku kalendarzowym kończą 3 lata i trwa do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 7 lat.  

Dzieci sześcioletnie (urodzone w 2015 roku) obowiązane są odbyć roczne przygotowanie przedszkolne. Dziecko sześcioletnie, na wniosek rodziców, może rozpocząć naukę w klasie I szkoły podstawowej, pod warunkiem, że w roku szkolnym poprzedzającym rok szkolny, w którym ma rozpocząć naukę w szkole podstawowej korzystało z wychowania przedszkolnego albo posiada opinię o możliwości rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej wydaną przez poradnię psychologiczno – pedagogiczną.
Dzieci z odroczonym obowiązkiem szkolnym na podstawie opinii poradni psychologiczno – pedagogicznej i decyzji dyrektora kontynuują przygotowanie przedszkolne.

Rodzice /prawni opiekunowie dziecka, które obecnie uczęszcza do przedszkola składają w tej placówce deklarację o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego w terminie 7 dni poprzedzających termin rozpoczęcia postępowania rekrutacyjnego. Niezłożenie w terminie deklaracji oznacza rezygnację z miejsca w przedszkolu do którego dziecko obecnie uczęszcza.

Zasady prowadzenia postępowania rekrutacyjnego do przedszkola publicznego na rok szkolny 2022/2023 zostały przygotowane w oparciu o zapisy ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r.
Prawo oświatowe (tj. Dz. U.
z 2021 r. poz. 1082) oraz Uchwałę Rady Gminy Osiek

Nr XXVI/175/2017 z dnia 9 marca 2017 r. w sprawie określenia kryteriów na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego do przedszkoli publicznych i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Osiek oraz określenia dokumentów niezbędnych do potwierdzenia tych kryteriów.

Postępowanie rekrutacyjne dla dzieci ubiegających się o przyjęcie do przedszkola prowadzone jest w terminach określonych w harmonogramie Zarządzenia nr 9/2022 Wójta Gminy Osiek z dnia 21 stycznia 2022 r.

W postępowaniu rekrutacyjnym biorą udział dzieci 3- 4- 5- 6 letnie (urodzone w latach 2019-2016) zamieszkałe w Osieku lub na terenie Gminy Osiek. Rodzice dzieci zamieszkałych poza Gminą Osiek oraz dzieci młodsze (urodzone w 2020 r.) mogą ubiegać się o przyjęcie dziecka  w postępowaniu uzupełniającym, jeżeli przedszkole będzie dysponowała wolnymi miejscami.

Kolejność przyjęć wniosków nie ma wpływu na wyniki rekrutacji, a wnioski złożone po terminie nie zostaną uwzględnione.

W sytuacji nieprzyjęcia dziecka w postępowaniu rekrutacyjnym do żadnego z przedszkoli/ oddziałów przedszkolnych wskazanych we wniosku, wójt wskaże rodzicom inne przedszkole lub oddział przedszkolny w szkole podstawowej.

Przydział dzieci do właściwych oddziałów nastąpi po zakończeniu postępowania rekrutacyjnego. Organizacja oddziałów przedszkolnych uzależniona jest od liczby i wieku dzieci kontynuujących edukację przedszkolną i przyjętych w rekrutacji do danej placówki.

Przebieg postępowania rekrutacyjnego:

  • Postępowanie rekrutacyjne na wolne miejsca prowadzi się na wniosek rodziców/prawnych opiekunów dziecka.
  • Rodzice/ opiekunowie pobierają i wypełniają wniosek o przyjęcie dziecka do przedszkola.
  • Podpisy obojga rodziców/prawnych opiekunów dziecka są potwierdzeniem zgodności informacji zawartych we wniosku ze stanem faktycznym.
  • Do wniosku należy dołączyć dokumenty/oświadczenia potwierdzające spełnianie kryteriów.
  • Oświadczenia składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.
  • Wniosek o przyjęcie dziecka do przedszkola rozpatruje komisja rekrutacyjna powołana przez Dyrektora Zespołu Szkolno – Przedszkolnego Nr 1 w Osieku
  • Na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego brane są pod uwagę kryteria określone w art. 131 ust. 2 ustawy Prawo oświatowe, a na drugim etapie brane są pod uwagę kryteria określone w Uchwale Rady Gminy Osiek Nr XXVI/175/2017 z dnia 9 marca 2017 r.
  • Przewodniczący komisji rekrutacyjnej może żądać od rodziców/prawnych opiekunów przedstawienia dokumentów potwierdzających okoliczności zawartych w oświadczeniach (przewodniczący wyznacza termin przedstawienia dokumentów) lub zwrócić się do Wójta Gminy o potwierdzenie prawdziwości informacji zawartych w w dokumentach
  • W przypadku braku potwierdzenia okoliczności zawartych w oświadczeniu, komisja rekrutacyjna, rozpatrując wniosek, nie uwzględnia kryterium, które nie zostało potwierdzone.
  • Wyniki postępowania rekrutacyjnego komisja rekrutacyjna podaje do publicznej wiadomości w formie listy dzieci zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do przyjęcia wywieszonej na tablicy ogłoszeń w przedszkolu.
  • Rodzice/opiekunowie dzieci zakwalifikowanych do przyjęcia w wyznaczonym terminie potwierdzają pisemnie wolę zapisu dziecka do jednego - wybranego przedszkola.
  • Komisja rekrutacyjna przyjmuje dziecko do przedszkola jeżeli zostało zakwalifikowane do przyjęcia i rodzice potwierdzili wolę zapisu.
  • Komisja rekrutacyjna na tablicy ogłoszeń w przedszkolu podaje do publicznej wiadomości listę dzieci przyjętych i nieprzyjętych do przedszkola.
  • Rodzice/prawni opiekunowie dzieci, które nie zostały przyjęte, mogą:
    • wnioskować do komisji rekrutacyjnej o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia dziecka do przedszkola w terminie 7 dni od dnia podania
      do publicznej wiadomości listy dzieci przyjętych i nieprzyjętych,
    • wnieść do dyrektora przedszkola/szkoły odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej w terminie 7 dni od dnia otrzymania uzasadnienia.

Na rozstrzygnięcie dyrektora służy skarga do sądu administracyjnego.

Kryteria brane pod uwagę w rekrutacji określone w art. 131 ust. 2 ustawy Prawo oświatowe:

W przypadku większej liczby kandydatów niż liczba wolnych miejsc w przedszkolu w pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego brane są pod uwagę następujące kryteria ustawowe:

 

L.p.

Kryteria ustawowe

Liczba punktów

1.

Wielodzietność rodziny kandydata
(oznacza to rodzinę wychowującą troje i więcej dzieci)

100

2.

Niepełnosprawność kandydata

100

3.

Niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata

100

4.

Niepełnosprawność obojga rodziców kandydata

100

5.

Niepełnosprawność rodzeństwa kandydata

100

6.

Samotne wychowywanie kandydata w rodzinie (oznacza to wychowywanie dziecka przez pannę, kawalera, wdowę, wdowca, osobę pozostającą w separacji orzeczonej prawomocnym wyrokiem sądu, osobę rozwiedzioną, chyba że osoba taka wychowuje wspólnie co najmniej jedno dziecko z jego rodzicem)

100

7.

Objęcie kandydata pieczą zastępczą

100

 

Kryteria brane pod uwagę w rekrutacji określone uchwałą Rady Gminy Osiek:

W przypadku równorzędnych wyników uzyskanych na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego lub jeżeli po zakończeniu pierwszego etapu przedszkole nadal dysponuje wolnymi miejscami, na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego są brane pod uwagę  kryteria określone uchwałą Rady Gminy Osiek.

 

 L.p.

 Kryteria postępowania rekrutacyjnego

 Liczba punktów

Dokument potwierdzający kryterium

 

1.

Oboje rodzice/opiekunowie prawni kandydata pracują lub wykonują rolniczą albo pozarolniczą działalność gospodarczą lub studiują w systemie stacjonarnym.

20

Oświadczenie rodziców/opiekunów  prawnych

 

2.

Rodzeństwo kandydata uczęszcza do danego oddziału przedszkolnego/przedszkola

 

10

Oświadczenie rodziców/opiekunów prawnych

 

3.

Rodzice/opiekunowie prawni kandydata zadeklarowali korzystanie z pełnej oferty przedszkola w zakresie przekraczającym realizację podstawy programowej wychowania przedszkolnego.

10

Oświadczenie rodziców/opiekunów prawnych

 

4.

Dziecko posiada wskazania do uczęszczania do przedszkola wystawione przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną

20

 Opinia, Orzeczenie lub Zaświadczenie z Poradni

5.

Dziecko z rodziny objętej nadzorem kuratorskim, wsparciem asystenta rodziny lub znajdujące się w szczególnie trudnej sytuacji życiowej

20

Oświadczenie rodziców/opiekunów prawnych