Szkoła uczestniczy w projekcie CYFROWOBEZPIECZNI.

Na tej stronie publikowane będą działania szkoły, porady dla uczniów, rodziców i nauczycieli oraz zdjęcia, filmy i inne materiały dotyczące tego ważnego tematu. Z a p r a s z a m y :)

ZAPRASZAMY NA STRONĘ: CYFROWOBEZPIECZNI.PL

 

 Szkolne Dni Bezpieczeństwa Cyfrowego  spotkanie z edukatorem

24 kwietnia  2018 r. W Zespole Szkolno- Przedszkolnym nr 1 w Osieku odbył się  Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego. Naszą szkołę odwiedziła pani  edukator  Izabella Ferenc w ramach uczestnictwa w projekcie Cyfrowobezpieczni.pl – Bezpieczna Cyfrowa Szkoła.  Podczas  spotkania zostały zrealizowane następujące działania:

  • spotkanie z dyrektorem panią Moniką Rycerz  oraz mentorem projektu panią Krystyną Szostak
  • spotkanie z uczniami
  • warsztaty dla wybranych klas – 6a,  5 c, 6b
  • spotkanie z Radą Pedagogiczną

W czasie spotkania z dyrektorem przedstawione zostały  założenia projektu oraz oferta  wsparcia ze strony cyfrowobezpiecznych.

Podczas spotkania z całą społecznością uczniowską Pani Edukator przedstawiła korzyści płynące z udziału w projekcie. Następnie przybliżyła uczniom  zagrożenia związane z cyberprzestrzenią oraz zaprezentowała film dotyczący bezpieczeństwa w kontaktach z innymi. Wspomniała o netykiecie oraz podała osoby i miejsca świadczące pomoc w sytuacjach cyberzagrożeń. Na koniec uczniowie zostali  zaproszeni do udziału w konkursie „Jesteśmy cyfrowobezpieczni!”

Kolejnym działaniem były warsztaty w których wzięły  udział  wybrane przez szkolnego mentora klasy :  uczniowie klas V c,  VI a,  - VI b . Rozmowy dotyczyły:

  tworzenia „mocnych”  loginów i haseł

  w jaki sposób osoba trzecia może wyłudzić od nas dane takie jak: adres, zdjęcie, login, hasło

  niebezpieczne gry

   zagrożenia wynikające  z publikowania własnego wizerunku oraz kolegów,

   konsekwencje zamieszczania w internecie wulgarnych treści,

  stalking

Uczniowie rozmawiali w parach, grupach, dzielili się swoimi spostrzeżeniami na forum klasy. Na koniec odbyło się spotkanie z gronem pedagogicznym. Zaprezentowana została  platforma projektu Cyfrowobezpieczni.pl – Bezpieczna Cyfrowa Szkoła, Nauczyciele zostali zachęceni  do podejmowania aktywności w ramach konkursu „Jesteśmy Cyfrowobezpieczni!” oraz do ukończenia 8-modułowego kursu e-learningowego. Następnie zapoznano Nas  z filmem dla rodziców traktującym o cyberzagrożeniach.Pani Edukator zaprezentowała także broszury dla rodziców, poradniki dla nauczycieli, plakaty oraz przekazała je pani Mentor.

CYFROWOBEZPIECZNI.PL

W ramach projektu Cyfrowobezpieczni.pl, w którym uczestniczy nasza szkoła przekazujemy Państwu poradnik dla rodziców w formie PDF:

Jak zapewnić dzieciom bezpieczeństwo w internecie.pdf(18MB)

 

 SZKOLNE ZASADY BEZPIECZEŃSTWA

W styczniu i lutym 2018 r. szeroko omawiano na lekcjach na zasadzie burzy mózgów Szkolne  Zasady Bezpieczeństwa w Internecie. Padały różne propozycje. Oto ostateczna, zatwierdzona  wersja.

Szkolne Zasady Bezpieczeństwa w  Internecie

  1. Pamiętaj, że w Internecie nie wiesz, z kim tak naprawdę rozmawiasz.
  2. Nie przeglądaj stron oznaczonych ostrzeżeniami o nieodpowiedniej treści.
  3. Nie podawaj danych osobowych. Posługuj się Nickiem, czyli internetową ksywką.
  4. Nie klikaj na podejrzane linki. Nigdy nie otwieraj podejrzanych załączników, gdyż mogą one zawierać wirusy.
  5. Dbaj o swoje hasło jak o największą tajemnicę. Pamiętaj, aby było ono trudne do zgadnięcia i nie udostępniaj go.
  6. Zainstaluj program antywirusowy i włącz zaporę sieciową.
  7. Z rozwagą pobieraj pliki z Internetu. Pobieraj tylko legalne pliki.
  8. Zastanów się dobrze, zanim zamieścisz w Sieci swoje zdjęcia, które mogą być użyte przez innych użytkowników Sieci w sposób, jakiego byś sobie nie życzył/a lub skopiowane do miejsca, w którym byś ich nie zamieścił/a. Jeżeli już na pewno chcesz zamieścić swoje zdjęcia w Internecie, ustaw taki status prywatności, który zagwarantuje Ci bezpieczeństwo.
  9. Publikując treści w Internecie, rób to z poszanowaniem godności innych ludzi. Nie udostępniaj plików nienależących do Ciebie.
  10. Pamiętaj o stosowaniu Netykiety. Szanuj innych użytkowników Internetu. Traktuj ich tak, jak chcesz,żeby oni traktowali Ciebie. Nie hejtuj, nie obrażaj, nie troluj.
  11. Korzystaj z telefonu komórkowego tylko za zgodą nauczyciela. Bezpiecznie korzystaj z WI-FI.
  12. Jeżeli zobaczysz w Internecie coś, co Cię zaniepokoi, powiedz o tym komuś z zaufanych dorosłych.
  13. Masz prawo do godności w Internecie. Jeżeli jesteś atakowany/a, ktoś Cię straszy lub grozi Ci, działaj w swojej obronie. Zgłoś fakt cyberprzemocy odpowiednim instytucjom (szkoła, policja, helpline.org.pl – 0-800-100-100) i osobom, które mogą Ci udzielić pomocy: rodzice, psycholog szkolny, nauczyciel. Razem szybko i skutecznie rozwiążecie problem.
  14. Internet jest fajny, ale nie zapominaj o realnym świecie. Kontroluj to, ile czasu spędzasz w Sieci. Dbaj o kontakty z ludźmi w świecie rzeczywistym. Nawet mając pięciuset znajomych na portalu społecznościowym, możesz czuć się samotnym/ą. Nic nie zastąpi prawdziwych znajomości.

6. lutego 2018 Dzień Bezpiecznego Internetu  

„Tworzymy kulturę szacunku w sieci”

 Szacunek to wartość, której brak skutkuje niepokojącymi zjawiskami w internecie, takimi jak cyberprzemoc, hejt, seksting czy ksenofobia – uważają eksperci. 6 lutego pod hasłem „Tworzymy kulturę szacunku w sieci” obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu. Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. Ma uczyć dzieci i młodzież bezpiecznego korzystania z zasobów internetowych. W Polsce organizowany jest od 2005 r. przez Polskie Centrum Programu Safer Internet, które tworzą Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę (dawniej Fundacja Dzieci Niczyje) – realizatorzy unijnego programu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility - CEF). Jednym z partnerów Bezpiecznego Dnia Internetu po raz 14. jest Komenda Główna Policji.

O zagrożeniach, jakie czyhają w Internecie, szczególnie na dzieci i młodzież, na antenie TVP Info mówił mł. insp. dr Mariusz Ciarka, rzecznik Komendanta Głównego Policji.

– Warto skupić się na najmłodszych dzieciach. Rodziców obowiązuje zasada ograniczonego zaufania. Nie idźmy na łatwiznę, żeby mieć spokój w domu, na urlopie. Musimy kontrolować – sprawdzać na jakie strony wchodzą nasze dzieci, jakie informacje zamieszczają, kto z nimi rozmawia – podkreślił.

– Pamiętajmy, że to my tworzymy Internet i też oczekujmy, że będzie tam wzajemny szacunek. internet to coś dobrego – daje nam okno na świat, uzyskujemy wiele informacji, ale niestety te niebezpieczeństwa czyhają – dodał.

W tym roku Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest pod hasłem „Tworzymy kulturę szacunku w sieci”, które ma uzmysłowić internautom, jak wielki wpływ szacunek lub jego brak ma na bezpieczeństwo korzystania z usług w sieci.

– Szacunek to pojęcie, które zawiera w sobie bardzo wiele treści. To wartość, bez której nie można zbudować kultury zrozumienia, zaufania i tolerancji. Brak poszanowania innych osób, ich prywatności czy odmiennych poglądów skutkuje niepokojącymi zjawiskami w internecie, takimi jak cyberprzemoc, hejt, seksting czy ksenofobia – mówi koordynująca w NASK Polskie Centrum Programu Safer Internet Anna Rywczyńska.

Jak twierdzi NASK, internet staje się dla wielu osób drugim światem, co niesie ze sobą korzyści, ale też zagrożenia. Wskazuje, że szczególnie narażone są osoby „przyjmujące bezkrytycznie wszelkie zamieszczane tam informacje, w tym również informacje mogące stwarzać zagrożenie dla życia lub zdrowia człowieka”.

Dlatego w ramach tegorocznych obchodów DBI szkoły, organizacje pozarządowe i inne instytucje organizują różnego rodzaju inicjatywy edukacyjne dla dzieci i dorosłych na rzecz bezpieczeństwa młodych internautów (m.in. zajęcia edukacyjne, happeningi, konkursy). Wiele inicjatyw dotyczyć będzie m.in. promocji zasad bezpiecznego korzystania z internetu oraz uświadamiania społeczności szkolnej, że w cyberprzestrzeni bardzo często umieszczają dużo prywatnych informacji.

Nasz szkoła przystąpiła również ramach konkursu „Cyfrowobezpieczni” do realizacji Dnia Bezpiecznego Internetu.