- Szczegóły
- nauczyciel
- Kategoria: KLASY I - III artykuły
- Odsłony: 95
Program Profilaktyczny „Skrzynia skarbów”
W minionym tygodniu uczniowie wszystkich klas realizowali Program Profilaktyczny „Skrzynia Skarbów”, stanowiący ważny element wspierający rozwój i kształtowanie właściwych postaw wśród dzieci. Celem zajęć było zapobieganie problemom takim jak agresja, przemoc, uzależnienia czy trudności emocjonalne. Tematyka obejmowała promowanie zdrowego stylu życia, rozwijanie umiejętności radzenia sobie ze stresem, budowanie pozytywnych relacji oraz wzmacnianie poczucia własnej wartości.
Zajęcia prowadzone są przez nauczycieli, pedagogów, psychologów oraz specjalistów z zewnętrznych organizacji odbywały się w formie warsztatów, spotkań tematycznych, gier edukacyjnych lub pracy w grupach, co pozwoliło na aktywne zaangażowanie uczniów.
Podczas realizowanych zajęć znalazły się m. in. :
- „Pierwsza pomoc”-zajęcia z wychowawcami uczące jak reagować w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia. Prowadzone w formie dostosowanej do wieku uczestników, z naciskiem na zabawę, prostotę i praktyczne działanie. Ich głównym celem było kształtowanie postaw odpowiedzialności oraz odwagi w sytuacjach awaryjnych.
-„Na ratunek świątecznym relacjom- fabularna gra zagadkowa” czyli zabawy w escape room’ie których celem było pogłębienie więzi wśród uczniów oraz rozwój kompetencji emocjonalno-społecznych, takich jak współpraca, rozwiązywanie konfliktów, wyrażanie emocji, empatia i samopoznanie, a wszystko to w atmosferze świątecznej zabawy.
- „Twoje cyberbezpieczeństwo” - regionalna lekcja online dla dzieci, które coraz częściej korzystają z internetu w celach naukowych, rozrywkowych i komunikacyjnych. Celem zajęć z cyberbezpieczeństwa było nauczenie najmłodszych, jak mądrze i bezpiecznie poruszać się w sieci oraz unikać zagrożeń związanych z aktywnością online.
- „Nie siedź w sieci, gdy na zewnątrz słońce świeci” - dzień aktywności sportowej, zabawy i gry ruchowe w sali gimnastycznej połączone z elementami rywalizacji sportowej.
- „Leśna paczka” - profilaktyka przemocy relacyjnej i wykluczenia z grupy poprzez zastosowanie bajki terapeutycznej, mającej działanie uspokajające, budującej poczucie bezpieczeństwa i dostarczającej wzorców pozytywnych rozwiązań problemów.
- „Narkotyki - prawda i mity - czyli nie daj się złapać” warsztaty edukacyjno- terapeutyczne dla uczniów klas ósmych ze specjalistą terapii uzależnień - panem Zdzisławem Krempickim
- „Olimpiada gier” - alternatywa dla telewizji, telefonu i smartfonu. Podczas zajęć królowały szkolne planszówki jak również gry przyniesione przez uczniów z domu stanowiące alternatywę dla biernego spędzania czasu wolnego.
- „Profilaktyka zachowań ryzykownych: Papierosy i inne używki”- warsztaty przeprowadzone przez pracowników z PSSE w Oświęcimiu. Profilaktyka w tym zakresie jest kluczowa dla zdrowia i bezpieczeństwa dzieci, które są szczególnie podatne na wpływ rówieśników, mediów czy ciekawość.
-„Taneczna przerwa klas I-III” promująca aktywność fizyczną, dzięki której uczniowie mogli oderwać się od codziennej rutyny. Na holu szkoły pojawiły się głośniki, a korytarze wypełniły utwory zachęcające do ruchu. Celem tej inicjatywy było uatrakcyjnienie czasu wolnego uczniów pomiędzy zajęciami. Muzyczna przerwa spotkała się z dużą aprobatą, zaangażowaniem w tańce i pląsy oraz radością i uśmiechem na twarzach dzieci. Dała możliwość odprężenia, wspólnego słuchania muzyki, regeneracji umysłu, relaksu, który pozytywnie oddziałuje na dobrostan psychiczny naszej społeczności szkolnej.
Mamy nadzieję, że zrealizowane zajęcia pomogą dzieciom rozwijać świadomość, odpowiedzialność oraz umiejętności, które będą im potrzebne w codziennym życiu.
- Szczegóły
- nauczyciel
- Kategoria: KLASY I - III artykuły
- Odsłony: 160
6 grudnia w naszej szkole obchodziliśmy Mikołajki – dzień pełen radości i niespodzianek! Uczniowie przyszli ubrani w czerwone czapki, a klasy zostały udekorowane świątecznymi ozdobami. W trakcie dnia odwiedził nas Święty Mikołaj wraz z swoją świtą, który wręczył dzieciom drobne upominki wprowadzając wszystkich w świąteczny nastrój. Nie zabrakło wspólnych zabaw, muzykowania i serdecznych uśmiechów. To był dzień pełen ciepła i magicznej atmosfery!
- Szczegóły
- nauczyciel
- Kategoria: KLASY I - III artykuły
- Odsłony: 115
Wyjazd do kina klas 1-3
„Paddington w Peru” to najnowsza odsłona przygód uwielbianego misia z Londynu, z którym wyruszyliśmy w pełną humoru i ciepła podróż do ojczyzny jego rodziny.
Film reżyserowany przez Douglasa Wilsona jest pełen przygód, śmiesznych sytuacji, ale także wzruszających momentów, które przypominają o wartości rodziny i przyjaźni. Jak zawsze, Paddington uczy, że uprzejmość i życzliwość potrafią pokonać każdą przeszkodę. Produkcja zachwyciła nas wspaniałymi zdjęciami, oddającymi egzotyczne krajobrazy Peru jednocześnie utrzymując urok i czar poprzednich części.
Wykorzystanie filmów jako narzędzia dydaktycznego to dobra metoda, by bawić ale przede wszystkim uczuć i inspirować uczniów. To nie tylko wyjście do kina, ale także świetny sposób na uzupełnienie programu nauczania i rozwój osobisty uczniów.
- Szczegóły
- nauczyciel
- Kategoria: KLASY I - III artykuły
- Odsłony: 133
Andrzejki to staropolskie święto obchodzone w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię dnia św. Andrzeja, patrona miłości i małżeństwa. Wróżby andrzejkowe, m.in. lanie wosku, ustawianie butów czy wróżenie z kart nadal są popularne, jednak traktowane obecnie bardziej jako element zabawy niż rzeczywistego przewidywania przyszłości.
Andrzejki w szkole to świetna okazja do integracji dzieci, nauki przez zabawę oraz pielęgnowania polskich tradycji. Organizowanie andrzejkowych wróżb wzmacnia więzi rówieśnicze.
To ważne, by urozmaicać szkolny program poprzez wprowadzenie elementów kultury ludowej w życie młodzieży, aby uczestnictwo w tradycyjnych obrzędach wzmacniało poczucie tożsamości kulturowej i dumy z dziedzictwa narodowego.
- Szczegóły
- nauczyciel
- Kategoria: KLASY I - III artykuły
- Odsłony: 168
Światowy Dzień Pluszowego Misia to wyjątkowe święto, które obchodzone jest na świecie 25 listopada niezmiennie od ponad 20 lat.
Również dla naszych uczniów pluszowy miś to nieodłączny element dzieciństwa – ukochana zabawka, często towarzysząca przez wiele lat i przekazywana kolejnym pokoleniom. Pierwszy przyjaciel, powiernik najskrytszych tajemnic a nierzadko prawdziwe remedium na smutek i lek na bezsenność. Od ponad wieku te pluszowe zabawki uczą dzieci troski oraz odpowiedzialności, pobudzając wyobraźnię i pomagając przezwyciężać lęki. Nic więc dziwnego, że w minionym tygodniu to właśnie miś stał się głównym tematem zajęć plastycznych klas młodszych.
- Szczegóły
- Super User
- Kategoria: KLASY I - III artykuły
- Odsłony: 92
W dniu 8 listopada 2024r w Domu Kultury w Przeciszowie odbył się V Konkurs Pieśni Patriotycznej „Spragnieni Wolności”, w którym wzięły udział dzieci i młodzież z terenu gmin Doliny Karpia. W czterech kategoriach swoje umiejętności wokalne zaprezentowało łącznie 25 osób. Uczennica naszej szkoły Maja Januszewska ( z 3 klasy), wyśpiewała I miejsce w tym konkursie! Maja wykonała przepiękną i bardzo trudną piosenkę „Żołnierzu Panienko” do słów Jerzego Jurandota z muzyką Jerzego Wasowskiego. To nie pierwszy taki spektakularny, muzyczny sukces Mai. Gratulujemy i życzymy kolejnych, wspaniałych muzycznych interpretacji.