Zajęcia kulinarne 

Nasze warsztaty kulinarne to doskonała okazja do nauki gotowania, ale także rozwijania różnych umiejętności praktycznych i społecznych. Uczniowie rozwijają umiejętności pracy zespołowej. Wspólne przygotowanie potraw uczy współpracy, dzielenia się obowiązkami, komunikacji, planowania. Pomagają także uczniom kształtować zdrowe nawyki żywieniowe i higieniczne.

 Uczniowie nabywają praktyczne umiejętności ucząc się podstawowych technik kulinarnych takich jak: obieranie, krojenie, pieczenie, gotowanie. Posługując się sprzętem kuchennym poznają zastosowanie i działanie piekarnika, blendera, wagi kuchennej, co ułatwia przygotowanie posiłków.

Kształtując zdrowe nawyki żywieniowe uczniowie uczą się świadomego wyboru produktów wspierających zdrowe odżywianie. Dzieci mają okazję pracować ze świeżymi warzywami, owocami, przygotowując samodzielnie ciasto mogą wybierać produkty pełnoziarniste, co przekłada się na zdrowsze nawyki żywieniowe.

Nasze zajęcia są okazją do odkrywania potraw naszego regionu, kraju czy świata. Przygotowane dania dają uczniom wiele radości, satysfakcji i dumy, co buduje ich pewność siebie oraz wiarę we własne możliwości. 

Zajęcia realizowane są z wykorzystaniem sprzętów oraz narzędzi w ramach programu Laboratoria przyszłości.

 

„Szkoła pamięta”

Uczestnicząc w akcji „Szkoła pamięta” nasza szkoła podjęła działania mające na celu upamiętnienie i refleksję nad historią, kulturą oraz tradycją narodową.

Kultywując pamięć historyczną wprowadzono uczniów w świat naszej historii i kultury przypominając o ważnych rocznicach, bohaterach narodowych, lokalnych wydarzeniach i ważnych postaciach. Kształtując tożsamość narodową oraz postawę patriotyczną uczniowie odwiedzili miejsca pamięci w naszej miejscowości oraz zapalili znicze.  Pielęgnując tradycję uczniowie mają szansę poznać lokalne historie, uczą się szacunku do przeszłości, co wzbogaca ich wiedzę o dziedzictwie i historii Polski oraz naszego regionu.

 

W październiku  uczniowie klas 1-3 brali udział w wyjątkowej akcji:

„Jemy zdrowo-kolorowo”.

Podczas zajęć dzieci rozwijały w sobie odpowiednie nawyki żywieniowe, rozwijały swoją kreatywność oraz dbały o higienę podczas przygotowywania i spożywania posiłków.

Celem zajęć było kształtowanie postawy prozdrowotnej, czyli uświadomienie uczniom potrzeby prawidłowego odżywiania .

Szaszłyki z owoców oraz sałatki owocowe  były nie tylko smaczną przekąską, ale także kolorową ucztą dla oczu. Koktajle były pełne witamin i smaków, natomiast  zdrowe kanapki oraz zupa dyniowa dostarczyły mnóstwa potrzebnej energii .

Na zakończenie zajęć odbyła się degustacja, a uśmiechnięte i zadowolone minki potwierdziły, że najlepiej smakuje to co zrobione własnoręcznie .

 

#laboratoriaprzyszłości#

 

GRATULACJE DLA KLARY UCZENNICY Z KLASY III C !


15 października 2024 roku odbyło się uroczyste wręczenie nagród konkursu

„Granty na zabytki – jak środki z UE zmieniają zabytki z mojej okolicy”.

Praca uczennicy klasy III c Klary Warzechy została wyróżniona.

Konkurs został zorganizowany w ramach obchodów
przypadającej w tym roku 20. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.


Nagrody laureaci otrzymali z rąk Marty Cienkowskiej, podsekretarz stanu

w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie.


wych. Barbara Kramarczyk

 

Dzień Chłopaka w kl.1-3

 

W poniedziałek – 30 września – obchodziliśmy Dzień Chłopaka.

Życzenia, upominki, wspólne wyjścia- jak co roku dzięki współpracy z rodzicami

pojawiło się wiele pomysłów celebrowania tego święta

 a zobaczyć je można w naszej fotogalerii.

 

Dzień Kropki to coroczne święto kreatywności, odwagi i samoekspresji inspirowane książką „The Dot” („Kropka”) autorstwa Petera H. Reynoldsa.

16 września w naszej szkole to właśnie kropki stanowiły dominujący motyw uczniowskich strojów a kreatywność towarzyszyła dzieciom podczas zajęć nawiązujących do tego pięknego wydarzenia.