Program Profilaktyczny „Skrzynia skarbów”
W minionym tygodniu uczniowie wszystkich klas realizowali Program Profilaktyczny „Skrzynia Skarbów”, stanowiący ważny element wspierający rozwój i kształtowanie właściwych postaw wśród dzieci. Celem zajęć było zapobieganie problemom takim jak agresja, przemoc, uzależnienia czy trudności emocjonalne. Tematyka obejmowała promowanie zdrowego stylu życia, rozwijanie umiejętności radzenia sobie ze stresem, budowanie pozytywnych relacji oraz wzmacnianie poczucia własnej wartości.
Zajęcia prowadzone są przez nauczycieli, pedagogów, psychologów oraz specjalistów z zewnętrznych organizacji odbywały się w formie warsztatów, spotkań tematycznych, gier edukacyjnych lub pracy w grupach, co pozwoliło na aktywne zaangażowanie uczniów.
Podczas realizowanych zajęć znalazły się m. in. :
- „Pierwsza pomoc”-zajęcia z wychowawcami uczące jak reagować w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia. Prowadzone w formie dostosowanej do wieku uczestników, z naciskiem na zabawę, prostotę i praktyczne działanie. Ich głównym celem było kształtowanie postaw odpowiedzialności oraz odwagi w sytuacjach awaryjnych.
-„Na ratunek świątecznym relacjom- fabularna gra zagadkowa” czyli zabawy w escape room’ie których celem było pogłębienie więzi wśród uczniów oraz rozwój kompetencji emocjonalno-społecznych, takich jak współpraca, rozwiązywanie konfliktów, wyrażanie emocji, empatia i samopoznanie, a wszystko to w atmosferze świątecznej zabawy.
- „Twoje cyberbezpieczeństwo” - regionalna lekcja online dla dzieci, które coraz częściej korzystają z internetu w celach naukowych, rozrywkowych i komunikacyjnych. Celem zajęć z cyberbezpieczeństwa było nauczenie najmłodszych, jak mądrze i bezpiecznie poruszać się w sieci oraz unikać zagrożeń związanych z aktywnością online.
- „Nie siedź w sieci, gdy na zewnątrz słońce świeci” - dzień aktywności sportowej, zabawy i gry ruchowe w sali gimnastycznej połączone z elementami rywalizacji sportowej.
- „Leśna paczka” - profilaktyka przemocy relacyjnej i wykluczenia z grupy poprzez zastosowanie bajki terapeutycznej, mającej działanie uspokajające, budującej poczucie bezpieczeństwa i dostarczającej wzorców pozytywnych rozwiązań problemów.
- „Narkotyki - prawda i mity - czyli nie daj się złapać” warsztaty edukacyjno- terapeutyczne dla uczniów klas ósmych ze specjalistą terapii uzależnień - panem Zdzisławem Krempickim
- „Olimpiada gier” - alternatywa dla telewizji, telefonu i smartfonu. Podczas zajęć królowały szkolne planszówki jak również gry przyniesione przez uczniów z domu stanowiące alternatywę dla biernego spędzania czasu wolnego.
- „Profilaktyka zachowań ryzykownych: Papierosy i inne używki”- warsztaty przeprowadzone przez pracowników z PSSE w Oświęcimiu. Profilaktyka w tym zakresie jest kluczowa dla zdrowia i bezpieczeństwa dzieci, które są szczególnie podatne na wpływ rówieśników, mediów czy ciekawość.
-„Taneczna przerwa klas I-III” promująca aktywność fizyczną, dzięki której uczniowie mogli oderwać się od codziennej rutyny. Na holu szkoły pojawiły się głośniki, a korytarze wypełniły utwory zachęcające do ruchu. Celem tej inicjatywy było uatrakcyjnienie czasu wolnego uczniów pomiędzy zajęciami. Muzyczna przerwa spotkała się z dużą aprobatą, zaangażowaniem w tańce i pląsy oraz radością i uśmiechem na twarzach dzieci. Dała możliwość odprężenia, wspólnego słuchania muzyki, regeneracji umysłu, relaksu, który pozytywnie oddziałuje na dobrostan psychiczny naszej społeczności szkolnej.
Mamy nadzieję, że zrealizowane zajęcia pomogą dzieciom rozwijać świadomość, odpowiedzialność oraz umiejętności, które będą im potrzebne w codziennym życiu.