Uczestniczymy w Programie Laboratoria Przyszłości
Drodzy rodzice i uczniowie.
Nasza szkoła bierze udział w Programie Laboratoria Przyszłości. Maksymalna kwota o jaką mogliśmy wnioskować to 114 600,00 zł.
O programie:
Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Naszą wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.
Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości organy prowadzące szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe warte ponad miliard złotych, dzięki któremu miliony polskich uczniów będą mogły uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności.
W ramach programu nasza szkoła zakupiła obowiązkowe wyposażenie w którego skład wchodzą:
- Filamenty
- Drukara 3D wraz z akcesoriami
- Mikrokontroler z czujnikami i akcesoriami
- Lutownica / Stacja lutownicza z gorącym powietrzem
- Kamera przenośna cyfrowa wraz z akcesoriami
- Statyw z akcesoriami
- Mikroport z akcesoriami
- Oświetlenie do realizacji nagrań
- Mikrofon kierunkowy z akcesoriami
- Gimbal
- Aparat fotograficzny z akcesoriami
Ponadto w ramach finansowania zakupiliśmy wyposażenie pracowni działań kreatywnych czyli wyposażenie elektroniczne, techniczne, kuchenne oraz wyposażenie pracowni VR włącznie z nagłośnieniem i urządzeniami dodatkowymi. Są to m.in.
- Laptop
- Okulary VR- wirtualne laboratorium przedmiotowe
- Dostęp do portalu wirtualnych lekcji
- Kostki QR ClassVR
- Robot JD Humanoid
- Kodowany robot Artie 3000
- Klocki do kodowania
- Zestawy konstrukcyjne z różnych dziedzin z akcesoriami
- Mikroskopy
- Teleskop
- Maszyny do szycia
- Kuchnia z piekarnikiem elektrycznym, lodówką, przenośną płytą grzewczą
- wyposażeniem kuchni( garnki, miski, deski, stolnice, talerze, sztućce, blender, opiekacz, mikser, itp.)
- Szafy metalowe do przechowywania sprzętu
- Sprzęt nagłośnieniowy- głośniki oraz mikser dźwięku z akcesoriami
- Mikrofony bezprzewodowe z akcesoriami
- Narzędzia techniczne i wyposażenie elektroniczne ( skrzynki narzędziowe, wkrętaki, pilniki, pistolet klejowy, młotki, wiertarko- wkrętarkę, itp.)
- Instrukcje BHP
Więcej informacji o programie: https://www.gov.pl/web/laboratoria/o-programie2
Nasz plan to realizacja przedsięwzięć:
1) Studio informatyczno-multimedialne – studio do nauki programowania, nagrań muzycznych, telewizyjnych oraz do fotografii.
2) Pracownia działań kreatywnych- w ramach tej pracowni zakupiliśmy kuchnię z wyposażeniem, maszyny do komputerowego haftu oraz skrzynki narzędziowe z akcesoriami.
W takiej pracowni dzieci będą mogły rozwijać swoją kreatywność w różnych dziedzinach.
3) Mobilna pracownia VR Class – do klasowy zestaw gogli 3D (16 sztuk) z kostkami wirtualnymi i kontrolerami oraz dostępem do platformy zawierającej ponad 1000 treści z 14 przedmiotów. Zakupiliśmy także drukarkę 3D wraz z akcesoriami, klocki Lego – budowanie i programowanie robotów.
Dzięki goglom 3D uczeń, ucząc się o m.in. o układzie krwionośnym będzie mógł znaleźć się wirtualnie wewnątrz żyły i za pomocą kontrolera przemieszczać się w niej. Pozna tropikalny las chodząc wśród drzew albo będzie uczyć się o teatrze będąc na scenie z aktorami. Ponadto kupiliśmy kamerę do nagrań 3D tak aby dzieci i nauczyciele mogli dodawać do puli zasobów własne materiały. Mimo, że praca w wirtualnej rzeczywistości jest tylko wspomaganiem dla lekcji (bezpieczny czas użytkowania ok. 10-15 minut) to na pewno wzbogaci ona proces dydaktyczny.