- Szczegóły
- nauczyciel
- Kategoria: KLASY IV - VIII artykuły
- Odsłony: 101
- Szczegóły
- Super User
- Kategoria: KLASY IV - VIII artykuły
- Odsłony: 83
ŚLADAMI PRZYRODY I NAUKI
Jak najlepiej poznać otaczający Nas świat ?
Jak zrozumieć otaczający Nas wszechświat ?
Odpowiedź jest prosta – trzeba szeroko otworzyć oczy i rozejrzeć się dookoła a natura sama pokaże Nam to co w niej najpiękniejsze i pozwoli zrozumieć zachodzące zjawiska we wszechświecie.
W tym tygodniu uczniowie klas piątych odwiedzili Śląskie Planetarium, które powstało w 1955 roku jako pierwsza tego typu placówka w Polsce a obecnie jest jednym z najnowocześniejszych parków nauki na świecie.
Prezentowane są tam zagadnienia związane z trzema dziedzinami nauki: sejsmologią, meteorologią i astronomią. My uczestniczyliśmy w zajęciach „Cztery Pory Roku”, podczas których przenieśliśmy się w niezapomnianą podróż w czasie i przestrzeni poznając m.in. gwiazdy, galaktyki, planety i wiele innych. W Drugiej części zajęć obejrzeliśmy seans „Jesteśmy gwiazdami” opowiadający o początkach życia, ewolucji gwiazd, mgławicach.
Na terenie Parku Śląskiego w Chorzowie znajduje się również Ogród Zoologiczny, który pod względem powierzchni jest na trzecim miejscu w Polsce. Na jego terenie mogliśmy zobaczyć przedstawicieli różnych gatunków zwierząt żyjących na wszystkich kontynentach.
Jolanta Wieczorek
- Szczegóły
- Super User
- Kategoria: KLASY IV - VIII artykuły
- Odsłony: 82
Dni języków obcych.
W naszej szkole w dniach 24.03.2025 – 27.03.2025 odbywały się Dni Języków Obcych. Uczniowie mieli możliwość sprawdzić swoje umiejętności z zakresu znajomości języka angielskiego oraz niemieckiego. Każdego dnia obywały się konkursy z różnych zakresów sprawności językowych.
Pierwszego dnia konkursu uczniowie mogli sprawdzić się z zakresu czytania w języku niemieckim oraz angielskim. Otrzymali oni wierszyk, który musieli przeczytać w dwóch językach. Najlepsza w tym konkursie okazała się Olga Kańtor z kl. 8b, która zajęła I miejsce.
Drugiego dnia odbywały się dwa konkursy.
Pierwszy z nich skierowany był dla uczniów klas 4-6. Ich zadaniem było przetłumaczenie zdań z języka polskiego na język angielski używając rozsypanek wyrazowych. Zadanie było o tyle trudne, że liczyła się nie tylko poprawność, ale także szybkość wykonania zadania. Najlepsi okazali się Tymoteusz Płonka oraz Jakub Płoszczyca z klasy 6a, którzy zajęli pierwsze miejsce. Drugie miejsce zajęli Nikodem Bielecki i Wojciech Tlałka z klasy 5c. Trzecie miejsce zajęły Laura Niesyczyńska i Alicja Gałgan z klasy 6a.
Drugi konkurs tego dnia był skierowany do uczniów klas 7-8 i był to konkurs dwujęzyczny. Zadaniem uczestników było przetłumaczenie zdań z języka angielskiego na język niemiecki używając rozsypanek wyrazowych. Podobnie jak w poprzednim konkursie liczyła się poprawność oraz prędkość wykonania zadania. Najszybsze okazały się Aleksandra Kozieł i Emilia Kolasa z klasy 7a. Drugie miejsce zajęły Natalia Niemiec i Maja Luranc z klasy 8c. Trzecie miejsce na podium zdobyły Oliwia Szczurek i Maja Michałek z klasy 7a.
Trzeciego dnia uczniowie również mogli wziąć udział w dwóch konkursach. Były to quizy wiedzy o Londynie oraz Berlinie. Uczniowie mogli zgłaszać się do konkursu w parach.
W quizie wiedzy o Berlinie najlepsze okazały się Olga Kańtor i Julita Żondlak z kl. 8b, które zajęły I miejsce. II miejsce zajęły uczennice klasy 8c – Magdalena Pacyga oraz Lena Bartel. Miejsce III zajęły Aleksandra Sznajder oraz Maja Zygmunt z kl. 7a.
W quizie wiedzy o Londynie ponownie zwyciężyły Olga Kańtor oraz Julita Żondlak z kl. 8b. Na drugim miejscu znalazły się uczennice klasy 8a – Martyna Mitoraj oraz Katarzyna Płonka, a trzecie miejsce ponownie zajęły uczennice klasy 7a – Aleksandra Sznajder i Maja Zygmunt!
Czwarty dzień konkursu, był ostatnim dniem na oddanie prac plastycznych. Zadaniem uczniów było przygotowanie makiety 3D przedstawiającej wybrane miejsce/zabytek znajdujący się w Berlinie. W tym konkursie zwyciężył Mateusz Fudala z kl. 4b.
Serdecznie gratulujemy wszystkim zwycięzcom oraz uczestnikom. Bardzo dziękujemy za tak liczny udział w konkursach. Laureaci konkursu otrzymali nagrody oraz dyplomy uznania.
Podziękowania kierujemy do Rady Rodziców, która ufundowała nagrody dla zwycięzców.
Nauczyciele języka angielskiego i niemieckiego
- Szczegóły
- Super User
- Kategoria: KLASY IV - VIII artykuły
- Odsłony: 171
Obchody Święta Konstytucji 3 Maja w naszej szkole
Z okazji Święta Konstytucji 3 Maja nasza szkoła tętniła biało-czerwonymi barwami i patriotycznym duchem. Uczniowie z ogromnym zaangażowaniem wzięli udział w różnorodnych działaniach, które miały na celu uczczenie tego ważnego wydarzenia w historii Polski.
Klasy I – III uczestniczyły w radosnym i muzycznym świętowaniu, przygotowując występy karaoke z pieśniami patriotycznymi. Najmłodsi uczniowie z dumą śpiewali znane utwory, ucząc się w ten sposób miłości do ojczyzny i szacunku dla historii.
Starsze klasy IV – VIII włączyły się w obchody poprzez twórcze projekty artystyczne. Uczniowie wykonali efektowne fotoramki patriotyczne, układali wiersze, tworzyli własne piosenki oraz przygotowali patriotyczne plakaty, które ozdobiły szkołę. Każda praca była wyjątkowa i pełna uczniowskiej kreatywności oraz zaangażowania.
Tego dnia społeczność szkolna ubrała się w barwy narodowe – dominowały biel i czerwień, co dodatkowo podkreśliło podniosły i uroczysty charakter wydarzenia. Dzięki wspólnemu świętowaniu uczniowie mieli okazję nie tylko poszerzyć swoją wiedzę historyczną, ale także poczuć dumę z bycia częścią wspólnoty narodowej.
- Szczegóły
- Super User
- Kategoria: KLASY IV - VIII artykuły
- Odsłony: 444
Przedstawienie teatralne „ Nasza akademia”
Uczniowie szkolnego koła teatralnego przygotowali przedstawienie pt. „ Nasza akademia” Punktem wyjścia do napisania scenariusza była Akademia pana Kleksa Jana Brzechwy. Jednak tytułowy bohater nie pojawił się na scenie. Zastąpiła go Pani Fantazja, która zaprosiła do swojej szkoły postaci z różnych baśni. Ich historie stały się pretekstem do lekcji o wartościach takich jak: tolerancja, empatia, przyjaźń, odwaga. Bohaterowie zwracali uwagę uczniów na bezpieczeństwo, a także zachęcali do realizacji marzeń. Dlaczego szkoła wybucha i kto wyłożył fundusze na jej remont - tego można się było dowiedzieć z przedstawienia, którego autorką scenariusza i reżyserką jest Małgorzata Gwóźdź, nauczycielka języka polskiego. W zakończeniu spektaklu uczniowie mogli obejrzeć filmową prezentację zdjęć szkoły : zarówno ciekawego wnętrza budynku, nowej elewacji, otoczenia, boiska i bieżni, jak i samych siebie, uczestniczących w lekcjach i wielu innych aktywnościach oferowanych przez naszą placówkę.
Żadne dobre widowisko nie obejdzie się bez muzyki i piosenki. Od harmonijnych dźwięków specjalistką jest pani Bernadeta Stawowczyk-Zemanek. Jej 50-osobowy chór wraz z genialnymi solistami wykonał piosenki z filmów Akademia pana Kleksa (starsza i najnowsza adaptacja), świetnie znane wszystkim pokoleniom.
Na finał, po raz pierwszy na scenie zaprezentował się zespół taneczny, przygotowany przez panią Monikę Opalach, nauczycielkę świetlicy. Dziewczynki brawurowo wykonały układ choreograficzno-akrobatyczny do utworu Całkiem nowa bajka, wykorzystując pióra i wachlarze.
- Szczegóły
- Super User
- Kategoria: KLASY IV - VIII artykuły
- Odsłony: 422
Jubileusz 30-lecia rozbudowy szkoły
11 kwietnia 2025 roku o godzinie 10.00 w sali WDK w Osieku odbyły się uroczystości z okazji rozbudowy szkoły i zakończenia trwających od 2022 r. prac remontowych. W uroczystości wzięli udział: Dyrekcja, nauczyciele, uczniowie, władze gminy z wójtem p. Markiem Jasińskim oraz zaproszeni goście: p. Krzysztof Jan Klęczar – wojewoda małopolski, p. marszałek Iwona Gibas – członek Zarządu Województwa Małopolskiego, p. Katarzyna Mitka – Małopolska Wicekurator Oświaty, p. Jerzy Mieszczak - członek Zarządu Powiatu Oświęcimskiego. Członkowie Społecznego Komitetu Rozbudowy Szkoły oraz emerytowani nauczyciele i pracownicy szkoły.
Część oficjalna rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru i odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie głos zabrała pani dyrektor Monika Rycerz i pani wicedyrektor Ewa Mrozik, które podsumowały wieloletnią historię szkoły i wyraziły wdzięczność tym, którzy przyczynili się jej obecnego wizerunku. Podkreślono również, że o wartości szkoły nie decydują mury, lecz nauczyciele, którzy z pasją wykonują swoją pracę, ucząc i wychowując młode pokolenie.
Uczniowie: Olga Kańtor i Karol Kozieł odczytali historię szkoły sięgającą XIX wieku. Jej uzupełnieniem była prezentacja zdjęć.
W dalszej kolejności głos zabrali zaproszeni goście: Wójt Gminy Osiek p. Marek Jasiński, wojewoda małopolski p. Krzysztof Jan Klęczar, p. marszałek Iwona Gibas, p. wicekurator oświaty Katarzyna Mitka, p. Jerzy Mieszczak i p. Jerzy Kramarczyk. W swych przemówieniach wyrazili słowa uznania i podziękowania dla wszystkich, którzy wnieśli swój wkład w realizację inwestycji, jaką była rozbudowa szkoły. Zwrócono uwagę, że oświata to inwestycja w człowieka i przyszłość młodego pokolenia.
Jako wyraz podziękowania p. dyrektor Monika Rycerz wręczyła gościom symboliczne statuetki.
W części artystycznej uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności aktorskie, wokalne i taneczne. Autorką scenariusza i reżyserką przedstawienia pt. „Nasza akademia” była p. Małgorzata Gwóźdź. Nawiązywało ono do historii rozbudowy szkoły, a przede wszystkim promowało wartości ponadczasowe, takie jak: tolerancja, odwaga, bezpieczeństwo, empatia, marzenia, przyjaźń. Z treścią spektaklu harmonizowały piosenki w wykonaniu szkolnego chóru pod dyrekcją p. Bernadety Stawowczyk – Zemanek. Część artystyczną zamknął piękny pokaz tańca w wykonaniu uczennic przygotowany pod kierunkiem p. Moniki Opalach. Uroczystość zakończyła prezentacja, której bohaterami byli obecni uczniowie podczas zajęć lekcyjnych, klasowych imprez, uroczystości szkolnych.
Na koniec goście zostali zaproszeni na poczęstunek i do zwiedzania szkoły.