Teatralne rekolekcje
W środę, 20 marca, w ramach ostatniego dnia rekolekcji wielkopostnych uczniowie naszej szkoły obejrzeli przedstawienie pt. „Przypowieść wielkopostna”, przygotowane przez panie: Agnieszkę Frazik i Ilonę Cybuch oraz dzieci z klas od czwartej do siódmej. Spektakl zaprezentowany został na sali widowiskowej Urzędu Gminy Osiek.
Kiedy odsłania się kurtyna, naszym oczom ukazuje się Papierowe Królestwo: papierowe słońce, chmury z pozbijanego papieru, papierowe domy z kartonów, papierowy trawnik na proscenium. Z boku sceny siedzi Babcia i dwie Wnuczki, które proszą seniorkę o opowiedzenie jakiejś historii. Zmęczona staruszka daje się namówić i za chwilę... poznajemy rodzinę Czytalskich: mamę, tatę i córkę Mimi. Wkrótce na świat przychodzi ich druga latorośl – Lili.
Córeczka jest bardzo kochana przez rodziców, ale inni mieszkańcy papierowego świata dostrzegają jej inność, a nawet dziwność. Dlatego odrzucają dziewczynkę, wyśmiewają, nazywają dziwolągiem. Nikt nie chce jej obdarzyć przyjaźnią, choć Lili bardzo tego pragnie. Nawet własna siostra się jej wstydzi!
Pewnego dnia bohaterka spotyka osoby z kółka literackiego, które czytają baśń o brzydkim kaczątku. Dziewczynka identyfikuje się z wyszydzanym przez wszystkich zwierzątkiem. Jednak dopiero mama uświadamia jej szczęśliwe zakończenie historii- nieporadny, brzydki ptaszek zamienia się w pięknego łabędzia.
Z czasem w Mimi odzywa się siostrzana miłość. Być może nie chce już patrzeć na odrzucenie Lili i współczuje jej? Może właśnie ten przebłysk miłości pozwala Lili stanąć do walki z największym wrogiem papierowego świata, czyli Ogniem. Dziewczynka ratuje królestwo, ale za cenę swojego życia.
Równolegle z historią małej Lili na scenie pokazane zostają męka i śmierć Chrystusa ( sceny przeplatają się ze sobą). Trudno nie dopatrzeć się analogii pomiędzy Jezusem i Lili, choć okoliczności wydają się tak różne. Potwierdza to uniwersalność wydarzeń z życia Boga-Człowieka.
W całe przedstawienie wplecione są także utwory muzyczne wykonywane przez solistów i chór szkolny pod dyrekcją pani Bernadety Stawowczyk – Zemanek. Warto również docenić choreografię w spektaklu – gdy Mimi tańczy z koleżankami taniec wachlarzy.
„To wzruszające przedstawienie – jak podsumowała na koniec pani dyrektor szkoły – uświadamia nam, że mamy za co dziękować Bogu, rodzicom, innym ludziom. Dziękować za to, że jesteśmy zdrowi i bezpieczni, że możemy chodzić do szkoły i za wiele innych, pozytywnych aspektów naszego życia.”
Spektakl został także zaprezentowany mieszkańcom Osieka w sobotę przed Niedzielą Palmową.