Spotkanie prewencyjne z przedstawicielami policji

   ,, Przemoc i agresja występująca w  Internecie i jej konsekwencje prawne” to temat spotkania, które miało miejsce 3 kwietnia 2024r. w naszej szkole.

   Celem wizyty było przeprowadzenie rozmów z uczniami na temat rodzajów przemocy i agresji występującej w Internecie i jej konsekwencji prawnych. Spotkanie odbyło się w dwóch grupach: dla klas 4 i 5.

   Uczniowie dowiedzieli się, czym są przemoc i agresja w Internecie oraz jak powstaje zjawisko hejtu. Policjantki ostrzegały, że nieprzestrzeganie prawa może doprowadzić do poważnych konsekwencji, np. nadzoru kuratora bądź skierowania sprawy do sądu rodzinnego. Uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali prelekcji a następnie zadawali pytania, na które funkcjonariuszki  udzielały wyczerpujących odpowiedzi.
   Podczas spotkania policjantki wyjaśniały  uczniom wiele pojęć związanych ze zjawiskiem przemocy w sieci, jak również wyjaśniały, czego nie mogą i nie powinni robić dzieci korzystając z Internetu. Pamiętajcie, że nie można:

  • stosować przemocy werbalnej (wyzywać wulgarnie, poniżać, ośmieszać, straszyć, szantażować);
  • rejestrować filmów i zdjęć wbrew woli dziecka;
  • publikować w sieci ośmieszających filmów, zdjęć i informacji;
  • tworzyć kont anonimowych, podszywać się pod inną osobę.

   Uczniowie podczas spotkania dowiedzieli się z jakimi zagrożeniami mogą zetknąć się podczas korzystania z Internetu. Policjantki poinformowały również o kategoriach zagrożeń:

  • kontakt z niebezpiecznymi treściami;
  • kontakt z niebezpiecznymi osobami;
  • z przemocą rówieśniczą (cyberprzemoc);
  • uzależnienie od Internetu.

   Jak wiadomo dla dzieci i młodzieży z pokolenia e-generacji, Internet jest nie tylko źródłem informacji czy rozrywki, ale staje się także coraz ważniejszym, a niekiedy głównym i autonomicznym środowiskiem społecznego funkcjonowania, więc kwestia bezpieczeństwa korzystania z nowoczesnych technologii jest coraz ważniejszym zagadnieniem wychowawczym.

   Uważamy, że pogadanka profilaktyczna w dużym stopniu może przyczynić się do wzrostu świadomości zachowań ryzykownych i niebezpiecznych wśród uczniów.

   Pogadanka policjantek dotycząca m.in. odpowiedzialności za niewłaściwe korzystanie z Internetu może także stanowić impuls do kształtowania postawy moralnej i społecznej młodego człowieka. Jako pedagodzy i wychowawcy mamy nadzieję, że swoista lekcja prawa pozytywnie wpłynie na zachowanie uczniów w szkole i poza placówką.  Zajęcia z przedstawicielami Policji są jednymi z wielu działań realizowanych w ramach programu wychowawczo-profilaktycznego naszej szkoły. 

Serdecznie dziękujemy przedstawicielom policji za wizytę w naszej placówce szkolnej.