MANUFAKTURA SMAKU

W okresie przedświątecznym gościła w naszej szkole Manufaktura Smaku. Uczniowie klas I - V uczestniczyli w warsztatach, w których każdy z nich mógł samodzielnie wykonać lizaki.

Podczas warsztatów cukiernicy pokazali uczniom cały proces wytwarzania słodkich pyszności. W dobie chemicznych konserwantów i sztucznych ulepszaczy, bazując na naturalnych barwnikach i aromatach, uczniowie poznali jak dawniej produkowano słodycze. Uczestnicy warsztatów mieli możliwość wytworzenia swoich własnych lizaków oraz zabrania ich ze sobą. Każdy z nich poczuł się jak prawdziwy cukiernik. Wszyscy z zainteresowaniem przypatrywali się procesowi wytwarzania karmelu, barwienia, wyciągania i formowania w kolorowe węże. Podczas warsztatów uczniowie dowiedzieli się na czym polega zawód cukiernika, skąd biorą się naturalne barwniki, jak można mieszać kolory.

To były bardzo słodkie dni!

Jest taki dzień, bardzo ciepły, choć grudniowy.
Dzień, zwykły dzień, w którym gasną wszelkie spory.
Jest taki dzień, w którym radość wita wszystkich.
Dzień, który już każdy z nas zna od kołyski.

O tym wyjątkowym dniu w przedstawieniu jasełkowym opowiedzieli uczniowie klas trzecich.

Bezpiecznie z Mrówką Beskidmediówką

15 grudnia odwiedzili naszą szkołę policjanci aspirant Grzegorz Filipowicz oraz aspirant sztabowy Marek Łata z Komendy Powiatowej w Oświęcimiu. Przypomnieli oni zasady obowiązujące na drodze oraz podczas wypoczynku w czasie przerwy świąteczno-noworocznej. Funkcjonariusze dyskutowali z uczniami i uczennicami na temat bezpiecznych miejsc do zabawy. Na koniec zwrócili szczególną uwagę na  bezpieczne obchodzenie się z fajerwerkami nie tylko w czasie zabaw sylwestrowych! Kategorycznie ostrzegali przed samodzielnym odpalaniem fajerwerków. Odpalamy je: TYLKO POD OPIEKĄ DOROSŁYCH!

W tym dniu zawitała też do nas wyjątkowa Mrówka, która jest postacią wymyśloną przez uczennicę naszej szkoły - Maję w konkursie na maskotkę BeskidMedia. „Mrówka Beskidmediówka” wręczyła nam znaczki odblaskowe ze swoją podobizną. Będziemy widoczni z daleka wieczorami.

Wycieczka trzecioklasistów

Uczniowie klas trzecich 8 listopada 2021 r. wyruszyli na wycieczkę, dzięki której zdobyli niesamowite doświadczenia i umiejętności. Pierwszym celem podróży była wieś Bębło, w której zwiedzili fabrykę szklanych ozdób choinkowych Armar.  Wytworem pracy dzieci były piękne bombki, które wkrótce staną się ozdobą domowych choinek. Następnie uczniowie udali się autokarem do Krakowa. Zwiedzania miasta rozpoczęli od spaceru po Rynku Głównym, gdzie mieli okazję zakupić pamiątki. Ulicą Floriańską udali się na wystawę „W stronę światła” w Centrum Nauki i Zmysłów WOMAI.  Mieli niepowtarzalną okazję stworzenia map hipsometrycznych, odbycia podróży na Marsa wraz z Elonem Muskiem, oderwania się od własnego cienia czy wykonania nietypowych eksperymentów ze światłem i dźwiękiem. Zajęcia były inspiracją do kreatywnego myślenia, rozbudzeniem pasji do nauki. W dalszej kolejności trzecioklasiści ulicą Pawią dotarli do ulicy Ignacego Paderewskiego, gdzie odwiedzili Żywe Muzeum Obwarzanka. Poznali historię krakowskiego obwarzanka, a także własnoręcznie go wykonali. Z pewnością samodzielnie przyrządzony obwarzanek bardzo smakował im w drodze powrotnej. Dziękujemy rodzicom za zorganizowanie wycieczki pełnej wrażeń i emocji!

25 listopada - Dzień Pluszowego Misia w klasie II b.

Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo „czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!”

Pluszowy miś – historia niezwykłej maskotki

Mało kto wie, że pluszowy miś to zabawka symbol z niezwykłą historią. Wszystko zaczęło się od prezydenta Stanów Zjednoczonych – Teodora Roosvelta, który w 1902 roku wybrał się z przyjaciółmi na polowanie. Podczas wyprawy postrzelono małego niedźwiadka. Prezydent nakazał jego uwolnienie, a całą historię zilustrowano komiksem w waszyngtońskiej prasie.

Jednym z czytelników gazety był pewien producent zabawek, który zainspirował się tym wydarzeniem i stworzył nową zabawkę dla dzieci, właśnie w formie pluszowego misia. Nazwał go Teddy Bear, co było oczywistym nawiązaniem do imienia prezydenta USA.

Dziś pluszowy miś to kultowa zabawka na całym świecie i mimo upływającego czasu oraz pojawiania się coraz bardziej nowoczesnych rozrywek dla dzieci, bywa największym przyjacielem dziecka.

Uczniowie klasy II b wyjatkowo celebrowali ten dzien. Poznali historie święta, wykonali maskotkę misia, pokazali zdjęcia swojego ulubionego pluszaka.

Ten dzień był pełen  uśmiechu oraz wspólnej zabawy.

Danuta Morawiec

Konkurs kaligrafii w klasie II b

 „Ci, którzy nie szczędząc sił, formują pięknie litery, którzy starannie kaligrafują słowa, są istotami szczęśliwymi.„ ("Księga pytań" Edmond Jabes)

 22 listopada 2021 roku w klasie II b odbył się konkurs kaligrafii .

Celem konkursu było promowanie wśród uczniów idei pięknego pisania i rozpowszechnianie umiejętności kaligraficznych. Uczestnicy mieli za zadanie zmierzyć się z tekstem "Syrop", który miał być napisany piórem. Przy ocenie prac jury wzięło pod uwagę kształt liter, połączenia międzyliterowe, utrzymanie w liniaturze, estetykę, no i oczywiście bezbłędne przepisanie tekstu. Wszystkie dzieci spisały się znakomicie, trudno było wyłonić zwycięzców,

Pierwsze miejsce i tytuł klasowego Mistrza Kaligrafii zdobył FABIAN PACOCHA,

drugie miejsce zdobyła MARCELINA TRESCIŃSKA, a trzecie ANNA BIES.

Laureaci otrzymali dyplomy oraz nagrody, a wszyscy uczestnicy konkursu słodki upominek.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

Danuta Morawiec