Osiek w barwach jesieni

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom, którzy brali udział w konkursie fotograficznym „Osiek w barwach jesieni” organizowanym w naszej szkole.

Celem konkursu było rozwijanie aktywności twórczej dzieci, zachęcenie do ukazania walorów przyrodniczo – krajobrazowych w okresie jesieni, upowszechnianie fotografii jako dziedziny sztuki oraz rozwijanie pasji fotograficznej.

Z pośród wszystkich autorów fotografii jury wyłoniło laureatów.

W kategorii klas I-III nagrody zdobyli:

  • Miejsce I – Dominik Serwa
  • Miejsce II – Dominik Michalak
  • Miejsce III – Szymon Kwiatkowski

W kategorii klas IV - VI nagrody zdobyli:

  • Miejsce I – Oliwia Szczurek
  • Miejsce II – Julita Żondlak
  • Miejsce III – Roksana Skibińska

W kategorii klas VII – VIII nagrody zdobyli:

  • Miejsce I – Michał Nycz
  • Miejsce II – Matylda Kacorzyk
  • Miejsce III – Gabriela Rola

Wszystkim gratulujemy i zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach.

Udział w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki  „Szkoła do hymnu”

W dniu 10 listopada 2022 roku po raz piąty wzięliśmy udział w akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła do Hymnu”. Akcja wspólnego śpiewania hymnu w szkołach w przeddzień 11 listopada została zapoczątkowana w setną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.  W naszej szkole oraz przedszkolu od wielu lat prowadzone są działania wychowawcze mające na celu kształtowanie i rozwijanie u uczniów patriotycznych postaw: miłości do Ojczyzny oraz  szacunku do naszego dziedzictwa kulturowego.

„Miej serce i patrzaj w serce”

Przedstawienie z okazji 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

 

Rok 2022 został ogłoszony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Rokiem Romantyzmu Polskiego. W stosownej uchwale czytamy: „ Literatura i kultura polskiego romantyzmu ukształtowały wymiar i profil duchowy Polaków”. Ta epoka jako pierwsza musiała się zmierzyć z utratą przez Polskę niepodległości, a tym samym z zagadnieniem, jak za pomocą ojczystego języka nie tylko zachować narodową tożsamość, a więc tradycję, kulturę i pamięć o historii, ale przede wszystkim wzmocnić ducha patriotyzmu i wartości, które stale będą motywować Polaków do podejmowania próby przywrócenia ojczyźnie wolności. „To romantyzmowi zawdzięczamy wypracowanie najważniejszych cech pozwalających nam przetrwać nawet najdramatyczniejsze próby zniszczenia narodu: honor, waleczność, miłość do rodzinnej ziemi, przywiązanie do tradycji, empatia wobec losu innych i gotowość do ofiar, otwartość na inne kultury i przywiązanie do wolności” – pisze dalej polski ustawodawca.

# laboratoria przyszłości – Okulary VR 
wirtualny świat na lekcjach historii

W środę 9 października  klasa 8 c  wzięła udział w wyjątkowej lekcji historii, a to za sprawą okularów ClassVR, które przeniosły ich na front I wojny światowej.

Uczniowie wybrali się w wirtualną podróż  do okopów. Film ten pokazał  jak wyglądało życie w  okopach bitwy pod Sommą.  Wszystko to mogli  przeżyć dzięki narzędziom,   w jakie wyposażona jest pracownia VR za sprawą  programu ,,Laboratoria przyszłości.”

NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYCTELNICTWA

26 października 2022r. klasa 8d uczestniczyła w Narodowym Programie Rozwoju  Czytelnictwa. Podczas długiej przerwy uczniowie przebrani za bohaterów wybranych utworów: "Balladyna", "Tajemniczy ogród", "Harry Potter", "Opowieść wigilijna" oraz "Czerwony Kapturek"- chodzili po korytarzach szkolnych. Zadawali pytania dotyczące znajomości treści prezentowanej książki.

Mamy nadzieję, że tym sposobem prezentacji lektur zachęcili uczniów do sięgnięcia po książkę.

Dnia 26.10.2022 r. nasza szkoła brała udział w III Międzynarodowej edycji VII Ogólnopolskiej akcji „Przerwa na czytanie” – bicie rekordu w czytaniu na przerwie. Wydarzenie odbyło się w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. W akcji wzięła udział cała społeczność szkoły. Razem 404 osoby.

Każdy z uczestników przyniósł z domu lub wybrał z biblioteki szkolnej  swoją ulubioną książkę. W biciu rekordu wzięły udział wszystkie klasy. Najmłodszym uczniom (nie umiejącym samodzielnie czytać) głośno czytali wychowawcy. Chętne dzieci z młodszych klas przybyły do szkoły przebrane za ulubione postacie z bajek. Przerwy międzylekcyjne spędzano na czytaniu. Czytano więc w klasach, na korytarzu, na sali gimnastycznej
i oczywiście w bibliotece. Na jednej dłuższej przerwie wszyscy razem zebraliśmy się na sali gimnastycznej, aby tam wspólnie zintegrować się
i   podjąć wyzwanie jakim było bicie rekordu w czytaniu na przerwie.
Uczestnicy z zainteresowaniem czytali książki. Wszystkim spodobała się świadomość, że uczestniczą w międzynarodowym biciu rekordu czytania wspólnie z rówieśnikami z Polski i innych krajów,
Dziękujemy wszystkim za wspaniałe zaangażowanie i wspólnie spędzony czas z książką.