„Akademia Przyrody” – Dni Osieka z ekologią                 

Akademia Przyrody jest to projekt ekologiczny realizowany przez Zespół Szkolno- Przedszkolny w Osieku we współpracy z WFOŚiGW w Krakowie. W ramach projektu  23 czerwca br.  podczas Dni Osieka została przygotowana przez naszą szkołę strefa „ Akademia przyrody” czyli  stanowiska z doświadczeniami promujacymi ekologię.

 Do strefy, uczestnicy festynu zapraszani byli przez panią „ Przyrodę”  w tej roli niezwykle utalentowana nuczycielka  naszej szkoły oraz szczudlarz pani Monika Opalach. W strefie  goście mogli zagłębić się w świat nauki doświadczeń i eksperymentów.

Pierwsze stanowisko „ Bądź eco- doświadczenia warte zobaczenia"-  to niezwykłe warsztaty prowadzone  przez  przez Fabrykę Kreatywności.  Obejmowały  tematykę recyklingu i ochrony środowiska m.in.  sprawdzenie właściwości reklamówek biodegradowalnych recykling papieru – etapy odzyskania kartki,  wyczarowanie smogu z cylindrowego komina i wiele innych.

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2023/2024

klasy 4 – 8

21 czerwca, o godzinie 11.00 rozpoczęło się w naszej szkole uroczyste zakończenie roku szkolnego klas 4-8, na które zaproszony został wójt Gminy Osiek Marek Jasiński oraz ks. Bogusław Wądrzyk, proboszcz Parafii pw. św. Andrzeja Apostoła. Po powitaniu przez panią dyrektor gości oraz nauczycieli i uczniów wystąpiła Maja Januszewska, która zajęła pierwsze miejsce w VIII Festiwalu Pieśni Patriotycznej „Wolna Polska” w ramach projektu „Historia solidarności w Małopolsce” ( konkurs pod patronatem wojewody małopolskiego i Kuratorium Oświaty w Krakowie). Ten niewątpliwy sukces na poziomie wojewódzkim zapewniła utalentowanej uczennicy piosenka „Żołnierzu – panienko” ( sł. Jerzy Jurandot, muz. Jerzy Wasowski) oraz wspaniała nauczycielka muzyki w naszej szkole, pani Bernadetta Stawowczyk-Zemanek, która dziewczynkę przygotowała. Serdecznie gratulujemy Mai oraz pani!

Po wzruszającym początku wicedyrektor szkoły Ewa Mrozik podsumowała rok szkolny „w liczbach”. Frekwencja szkoły wyniosła 89% ( klasy 1-3 to prawie 90%, klasy 4-8 to 88,58%). Najlepsza w uczęszczaniu do szkoły okazała się klasa 4c z wynikiem 92,5 %.

Jeśli chodzi o wyniki w nauce, średnia klas 4-8 na koniec roku wyniosła 4,39. Najwyższą średnią znowu mogła pochwalić się klasa 4c – 4,79. II miejsce zajęły klasy 4a, 6a – 4,73, III miejsce 5b – 4,54, IV miejsce  7b – 4,45 i V miejsce 6b – 4,44.

Następnie przyznano stypendia za najlepsze wyniki w nauce ( otrzymało je 24 uczniów i uczennic) oraz w sporcie ( 19 uczniów i uczennic).

Coś się kończy, coś się zaczyna

Pożegnanie klasy 8. , podsumowanie konkursów oraz  aktywności uczniów w mijającym roku szkolnym

Apel rozpoczął się od wystąpienia pani Eweliny Wybraniec. Na tablicy multimedialnej nauczycielka najpierw przedstawiła prezentację utrzymaną w klimacie wakacyjnym, jednak z wychowawczym i motywacyjnym przesłaniem. Następnie pani poprosiła na środek uczniów klasy ósmej i jako ich wychowawczyni, z przymrużeniem oka, podsumowała każdego ze swoich „wybrańców”. Żartobliwa identyfikacja każdego członka klasy ze zwierzęciem(łącznie z wychowawczynią!) dobrze oddawała charaktery uczniów i uczennic. Na tablicy multimedialnej pojawiały się ich liczne, fotograficzne portrety, a pani, w wierszowanej formie, utożsamiała ich z cechami  orangutana albo myszki, pawiana albo lisa, szympansa albo sowy, leniwca tudzież żyrafy. W tym zwierzyńcu królowała lwica (domyślcie się, o kogo chodzi), a słuchały jej jeszcze : leniwiec, chomik, wróbelek, miś koala i puchacz.

Po tym wesołym wystąpieniu uczennice z kl.7a wręczyły „prawie absolwentom” pamiątkowe, drewniane zakładki do książek.

Mistrz Ortografii

25 kwietnia odbył się w Szkole Podstawowej w Głębowicach Międzygminny Konkurs Ortograficzny  „Mistrz Ortografii”, w którym wzięli udział uczniowie i uczennice klas 4 – 8 szkół podstawowych w Głębowicach, Polance Wielkiej oraz Osieku. Autorem obu dyktand był Michał Lisowski, pracownik Biblioteki Gminnej w Polance Wielkiej.

Zmagania rozgrywały się w dwóch kategoriach wiekowych : klasy 4-6 i 7-8. Każda placówka wystawiła po trzech najlepszych „ortografików” w obu kategoriach. O miejsca na podium w obu kategoriach walczyło po 12 uczniów i uczennic.

Nasi uczniowie zgarnęli w tym roku połowę stawki! W młodszej kategorii pierwsze miejsce zajęła Aleksandra Kozieł ( 6a), a trzecie – Jacek Pilarz (6c). W starszej kategorii miejsce drugie wywalczył Karol Kozieł (7b).

Uczennicy i uczniom serdecznie gratulujemy! Dyplomy i nagrody zostały wręczone podczas uroczystego podsumowania konkursów międzygminnych 14 czerwca w Głębowicach.

Międzygminny Konkurs Języka Angielskiego

VII edycja Międzygminnego Konkursu Języka Angielskiego ENGLISH IS FUN odbyła się 22 maja 2024 r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym im. Jana Pawła II w Głębowicach. Uczniowie zostali podzieleni na dwie kategorie wiekowe: klasy IV-VI oraz klasy VII-VIII. Każda szkoła była reprezentowana przez sześciu uczestników, którzy uprzednio przeszli etap szkolny. Konkurs odbył się w formie testu sprawdzającego wiedzę uczniów pod wieloma aspektami językowymi - rozumienie tekstu słuchanego i pisanego oraz zagadnień leksykalno-gramatycznych.

Uczennica naszej szkoły - Lena Bienia-Ferreira z kl. V b zajęła II miejsce w kategorii klas młodszych, natomiast Jakub Ogorzelec z kl. VII b zajął III miejsce w kategorii klas starszych.
Szczególne gratulacje należą się również pozostałym uczestnikom konkursu, ponieważ każdy z nich osiągnął bardzo dobry wynik, a poprzeczka postawiona była bardzo wysoko.

Sponsorami nagród w tegorocznym konkursie byli Wójt Gminy Osiek oraz Wójt Gminy Polanka Wielka.

Podsumowanie konkursu odbyło się 14 czerwca 2024 r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Głębowicach.

Łańcuch przeżycia

5 czerwca 2024r. dla klas piątych zostało zorganizowane spotkanie z przedstawicielami Ochotniczej Straży Pożarnej w Osieku - Mateuszem Jekiełkiem i Julią Gibas.
Uczniowie nie tylko dowiedzieli się jak udzielać pierwszej pomocy, ale także pod okiem doświadczonych strażaków mogli w grupach przećwiczyć scenki sytuacyjne. Strażacy uświadomili młodym jak zachować się w sytuacji zagrożenia oraz jak powiadomić służby ratownicze i udzielić pierwszej pomocy. Uczniowie dowiedzieli się co to jest łańcuch przeżycia  - czyli 4 kroki, które mogą pomóc uratować czyjeś życie.
Serdecznie dziękujemy naszym gościom za przeprowadzone spotkanie.