Lekcje plastyki nie muszą być monotonne i związane wyłącznie z czynnością malowania. Udowodnili to uczniowie klas 4ai, 5b, 5ci naszej szkoły. Wzięli udział w projekcie ŻYWE OBRAZY w ramach lekcji plastyki. Głównym celem projektu było stworzenie tzw. żywych obrazów, czyli rekonstrukcji dzieł malarstwa i portretów . Chodziło o przedstawienie danej sceny z autentycznych obrazów - dzieł sztuki. Uczniowie naszej szkoły wybrali obraz, przygotowali stroje i w niektórych przypadkach upozowali siebie tak, by przypominać malarski oryginał. Na artystyczną zabawę skusiły się nawet dwie nauczycielki!

Wspaniałe jest również to, że do wielu dzieł malarskich uczniowie podeszli twórczo, przywołując klimat, ulotne wrażenie i wkładając w realizację projektu odrobinę własnej wrażliwości. Zapraszamy do niezwykłej galerii - ŻYWYCH OBRAZÓW.

Opowieść o chłopcu sprzed lat.

         Taki tytuł nosił spektakl  przygotowany  przez klasę 7 b z okazji 78. rocznicy śmierci Kazimierza Jędrzejowskiego – Kazka. Uczniowie przypomnieli  tę postać wpisaną w historię Osieka i szkoły. Pokazali jego marzenia  (chciał się uczyć mimo przeciwności , które niosło ciężkie  życie na wsi),  relacje rodzinne (wielką emocjonalną więź z siostrą Elżbietą), dokonane wybory związane z wybuchem II wojny światowej i powstaniem  obozu KL Auschwitz – Birkenau. Kazik bowiem razem ze swoim ojcem zaangażowani byli m. in.  w niesienie pomocy  więźniom.
       Przedstawienie zakończyło się prezentacją pt. Auschwitz a postrzeganie współczesnego świata, przygotowaną kilka lat temu przez gimnazjalistów pod kierunkiem p.  Marzeny Borkowskiej i p. Roberta Klęczara. Pokazywała ona wielkie konflikty na świecie przełomu XX i XXI –  w Rwandzie, w byłej Jugosławii, Syrii,  i toczący się teraz, tuż obok nas, w Ukrainie. Zwrócili się do uczniów z prośbą, by nie byli obojętni na dramaty ludzkie,  kierowała nimi wrażliwość , by nie dopuścić do powtórki tych zdarzeń w przyszłości. Bo to właśnie do nich ona należy.

          W spotkaniu, które miało miejsce w dniu 3 czerwca 2022 r., uczestniczyli uczniowie, nauczyciele, zaproszeni goście –  Wójt Gminy Osiek, Marek Jasiński, Panie Dyrektor Szkoły Podstawowej, Wanda Nikliborc, Krystyna Czerny. Spotkanie zakończyło się wystąpieniem pana Wójta, który podkreślił siłę marzeń, prawo do wolności i pokoju.

AWa

ROCZNICA ŚMIERCI KAZIMIERZA JĘDRZEJOWSKIEGO

W dniu 26 maja upłynęła 78 rocznica śmierci Kazimierza Jędrzejowskiego. Przedstawiciele społeczności szkolnej,  panie dyrektor , uczniowie i Towarzystwa Miłośników Osieka złożyli wiązankę kwiatów pod tablicą upamiętniającą tego działacza Batalionów Chłopskich, który za działalność konspiracyjną i niesienie pomocy więźniom obozu KL Auschwitz  poniósł śmierć.

1 czerwca to święto wszystkich dzieci na całym świecie. Ten dzień w naszej szkole również upłynął w wyjątkowej atmosferze. Dopisała nam pogoda i humory. Nauczyciele i Rada Rodziców przygotowali mnóstwo atrakcji.

Uczniowie rozpoczęli dzień od rywalizacji  w różnych konkurencjach sportowych na szkolnym boisku pod opieką pana Mariusza Jezierskiego, pani Magdaleny Jasińskiej oraz pana praktykanta Michała Lacha. Natomiast w Ośrodku  Sportu i Rekreacji pan Edmund Mieszczak przygotowywał „ przyszłą kadrę piłkarską” do gry w piłkę nożną.

Kolorowy zawrót głowy…

W poniedziałek 23 maja -tuż przed egzaminem ósmoklasisty w naszej szkole obchodziliśmy „ Dzień szalonej fryzury i nietypowego nakrycia głowy”. Każdy mógł zjawić się w szkole w dowolnie wybranej fryzurze, peruce, stylizacji. Pomysł ten  wszystkim bardzo się spodobał i sprawił, że  w naszej szkole zaroiło się od fantazyjnych i kolorowych uczesań. Uczniowie nie zawiedli wykazując się kreatywnością, dzięki temu mogliśmy podziwiać kunsztowne upięcia włosów dziewcząt oraz barwne irokezy u chłopców . Z pewnością ta akcja polepszyła nam humory.

                                                               Samorząd Uczniowski

„Dzień Dobra” w naszej szkole!

24 kwietnia to dzień, który od czasów św. Faustyny nazywamy „Niedzielą Miłosierdzia”. W tym dniu swoje święto patronalne obchodziła również organizacja CARITAS, działająca m.in. na terytorium naszej szkoły. Z tej okazji podjęliśmy dwie inicjatywy, chcąc uczcić ten czas i przez małe gesty włączyć się w „Dzień Dobra” i w szereg akcji organizowanych w  całym kraju.

Grupa młodzieży z naszej szkoły przeżywała wtedy rekolekcje oazowe w Wadowicach, gdzie znajduje się Dom Pomocy Społecznej. Niestety, mieszkańców DPS-u nie mogli odwiedzić wszyscy, stąd w imieniu całej grupy jedna z osób przekazała im świąteczne kartki, przygotowane wcześniej przez najmłodszych uczniów. Choć tego typu laurka nie jest jakimś niezwykle okazałym prezentem, to jednak dla starszych, schorowanych i samotnych ludzi stanowi piękny i przejmujący prezent i znak pamięci. Nasz przedstawiciel miał też okazję rozmowy z pensjonariuszami i przekazania im słów otuchy i wyrazów życzliwości.