NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

 „Co to jest niepodległość
teraz wiem już na pewno.
Każde dziecko dziś woła
to polski dom, polska szkoła (…).”

Słowami tej pięknej piosenki nasze najstarsze przedszkolaki 10 listopada wprowadziły nas w przepiękny nastrój 104. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Dzieci niezwykle wzruszającym tańcem i śpiewem przypomniały wszystkim historię naszego kraju, a także zobrazowały przedszkolakom czym jest niepodległość, dlaczego jest ona tak ważna. Tego dnia dzieci założyły odświętne stroje oraz własnoręcznie wykonane kotyliony. Niektóre z nich zostały przygotowane we współpracy z uczniami z klasy VIII d, co dodatkowo sprawiło przedszkolakom wiele radości. Podczas akademii dzieci wspólnie z pracownikami przedszkola uroczyście odśpiewały hymn Polski, a także zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcia. Przedszkolaki zaniosły również kwiaty oraz zapaliły znicz pod tablicą upamiętniającą Kazimierza Jędrzejowskiego, żołnierza Batalionów Chłopskich. Tegoroczna uroczystość była piękną lekcją patriotyzmu dla naszych przedszkolaków, która niewątpliwie na długo zapadnie w pamięci dzieci.

PODSUMOWANIE KONKURSU PLASTYCZNEGO
„MOJA ULUBIONA POSTAĆ Z BAJKI”


Rozstrzygnięty został konkurs plastyczny „Moja ulubiona postać z bajki” zorganizowany przez nasze przedszkole. Do placówki wpłynęły 52 prace konkursowe, wśród których jury wyłoniło zwycięzców w dwóch kategoriach wiekowych: dzieci młodsze 3-4 latki i dzieci starsze 5-6 latki.

Wszystkie prace były piękne i niezwykle pomysłowe. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział w konkursie i gratulujemy zwycięzcom:

W piątek 04.listopada 2022 r dzieci z przedszkola uczestniczyły w balu bajkowych postaci związanym z obchodami Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek. Święto to obchodzone jest w rocznicę urodzin Walta Disney’a i niewątpliwie jest okazją do wspaniałej zabawy dla naszych milusińskich. Każdy przedszkolak przebrał się w tym dniu za swojego ulubionego bajkowego bohatera i z dumą wcielał się w jego rolę.
W obchodach tego dnia wspomogły nas uczennice ze szkoły, które również przebrały się w piękne, bajkowe stroje i zabawiały dzieci podczas balu, za co serdecznie im dziękujemy.

Dzieci z naszego przedszkola po raz kolejny wzięły udział w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta”, której celem jest zwrócenie uwagi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach i przodkach. W czasie jej trwania w sposób szczególny wspominaliśmy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii naszego kraju, ale również naszego regionu. W ramach akcji przedszkolaki odwiedziły stary i nowy cmentarz, aby wspólnie zapalić znicze na grobach zmarłych.

WIZYTA PANA LEŚNICZEGO


W połowie października nasze przedszkole odwiedził pan leśniczy z nadleśnictwa w Andrychowie, który przybliżył dzieciom tajniki swojej pracy. Opowiedział przedszkolakom o wyglądzie i zwyczajach ptaków oraz innych zwierząt leśnych, przedstawił ciekawostki na ich temat. Dzieci z zainteresowaniem i uwagą słuchały opowiadania gościa, za co zostały przez niego nagrodzone naklejkami.

Dynia pochodzi z Ameryki Środkowej. W Polsce popularnie znana była pod nazwą bania. Do Europy dotarła w XV wieku na statkach Krzysztofa Kolumba. Początkowo Europejczycy traktowali dynię jako egzotyczną ciekawostkę, jednak wkrótce odkryli jej zalety i już 100 lat później uprawiano ją w niemal wszystkich krajach naszego kontynentu. W Polsce szybko zdobyła popularność – pożywne i smaczne potrawy z dyni pojawiały się na wszystkich stołach.
To właśnie święto dyni uczciły przedszkolaki 28 października. W tym dniu w ubiorze dominował kolor pomarańczowy, ewentualnie żółty lub zielony, kojarzący się z dyniami. Dzieci  oglądały, dotykały, podnosiły różnej wielkości i ubarwienia dynie. Przecinały je wraz z paniami  na pół,   by zobaczyć, jak wyglądają one w środku. Poznały także warunki w których dynia wyrasta. Ten dzień był przepełniony zajęciami plastycznymi, filmikami, wierszykami i zabawami, a jego zwieńczeniem było ciasto dyniowe, które dzieci smakowały podczas podwieczorku.