2 KWIETNIA

ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU

Corocznie w tym dniu obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Głównym przesłaniem jest podnoszenie świadomości i wiedzy społeczeństwa na temat autyzmu, funkcjonowanie osób zmagających się z tym zaburzeniem oraz budowanie wrażliwości społecznej w tym zakresie. Solidaryzując się z osobami dotkniętymi autyzmem i ich rodzinami, zwracamy uwagę na potrzebę tolerancji, zrozumienia oraz empatii. To także kształtowanie właściwych postaw prospołecznych i przeciwdziałanie społecznemu wykluczeniu.

Wiosna w świetlicy szkolnej.

Uczniowie uczęszczający na zajęcia do świetlicy szkolnej przywitali wiosnę, tworząc kolorowe prace plastyczne. Powstały przestrzenne motyle i kwiaty. Nie zabrakło też przylatujących bocianów i wielobarwnych ptaków. Dzieci przygotowywały się  do Świąt Wielkanocnych. Wspólnie z nauczycielami stworzyły kartki świąteczne, które podarowały pracownikom szkoły.

Nauczyciele i uczniowie życzą wszystkim zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych pełnych wiary, nadziei i miłości.

Zdrowie – to pierwszy temat warsztatów w świetlicy szkolnej realizowanych w ramach programu edukacji antytytoniowej. Uczniowie zapoznali się z definicją zdrowia; porządkowali i poszerzali wiadomości na temat zdrowia. Dzieci poznały bohaterów programu. Wspólnie prowadzono rozmowy; oglądano film edukacyjny dla dzieci; rozwiązywano tematyczne zagadki oraz krzyżówkę. Uczniowie wykonali ciekawe prace plastyczne.

Celem zajęć było kształtowanie właściwych zachowań prozdrowotnych oraz uświadomienie uczniom potrzeby dbania o własne zdrowie.

Uwarunkowania zdrowia – to temat  kolejnych zajęć przeprowadzonych w świetlicy szkolnej, w ramach profilaktycznego programu „Nie pal przy mnie, proszę”. Uczniowie kształtowali postawy odpowiedzialności za własne zdrowie. Zapoznali się z czynnikami warunkującymi stan naszego organizmu oraz podawali przykłady co robić, by być zdrowym. Celem zajęć było zaprezentowanie szeroko rozumianych czynników zdrowotnych, środowiskowych, genetycznych, społecznych, które mogą skutecznie wpływać na poprawę zdrowia człowieka. Nieodzownym jest uświadomienie, że zachowania zdrowotne jednostki znacząco oddziałują na zdrowie, jego utrzymanie oraz umacnianie. Zwrócono  uczniom uwagę na fakt, że nasze zdrowie kształtujemy w ciągu całego swojego życia.

Świąteczne przygotowania na świetlicy szkolnej.


Uczniowie uczęszczający na świetlicę szkolną już poczuli magię świat. Przy dźwiękach popularnych świątecznych utworów wykonywali różne prace plastyczne m.in. Mikołaja z podkręconą brodą, piernikowe ludziki, pomponiki z włóczki, makramowe ozdoby, kolorowe bombki z życzeniami, choinki origami oraz zimowe domki. Dzieci uczestniczyły w świątecznych zabawach ruchowych z wykorzystaniem narzędzi multimedialnych m.in. segregacja wyimaginowanych prezentów,

Wychowawcy świetlicy wraz z uczniami życzą wszystkim Wesołych Świąt!

Świąteczny łańcuch

Uczniowie uczęszczający na świetlicę szkolną postanowili dołączyć do akcji tworzenia najdłuższego łańcucha w powiecie oświęcimskim organizowanej przez Stowarzyszenie "Pozytywni". Zaznaczali, wycinali i łączyli kolorowe paski papieru, aby swoją pracą wesprzeć działanie prowadzone przez Stowarzyszenie. Wspólnie udało się stworzyć łańcuch o długości 100 metrów. Uczniowie byli szczęśliwy, że mogą pomagać innym, jednocześnie dobrze się bawiąc.

Nie pal przy mnie, proszę!

Jak co roku nasza szkoła realizuje program edukacji antytytoniowej dla uczniów klas 1-3 uczęszczających do świetlicy szkolnej oraz ich rodziców. Program profilaktyczny inicjowany jest przez Państwową Inspekcję Sanitarną we współpracy z resortem edukacji oraz w szerokim partnerstwie lokalnym. Celem głównym programu jest wykształcenie u uczniów świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy. Zajęcia warsztatowe umożliwią uczniom rozwijanie oraz uporządkowanie wiedzy na temat zdrowia, uświadomią, że palenie jest szkodliwe dla zdrowia. Będą one kształtowały postawy odpowiedzialności za własne zdrowie, uwrażliwią dzieci na szkodliwe oddziaływanie dymu papierosowego związanego z biernym paleniem.