DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

11 października obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej. To święto wszystkich pracowników oświaty. Z tej okazji przedstawiciele klas czwartych pod okiem Pani Agnieszki Frazik przygotowali akademię. W humorystyczny sposób zaprezentowali scenki z życia szkoły oraz podziękowali nauczycielom za trud, jaki muszą codziennie włożyć w swoją pracę. Występ został uświetniony przez śpiew chóru pod batutą Pani Bernadety Stawowczyk – Zemanek.

Światowy Dzień Zwierząt

4 października  w dzień patrona zwierząt – św. Franciszka z Asyżu obchodzony jest „Światowy Dzień Zwierząt”. Od tego dnia rozpoczyna się Tydzień Zwierząt, trwający do 10 października. W naszej szkole również obchodziliśmy to święto, którego pomysłodawcami był  samorząd szkolny. W ramach działań uczniowie klas I-VIII mogli przebrać się za swojego ulubionego pupila. W tym dniu w naszej szkole pojawiło się dużo kotów, piesków, niedźwiedzi czy myszek. Uczniowie stanęli na wysokości zadania, a niektóre przebrania naprawdę wszystkich zachwyciły!

Podczas zajęć szkolnych, świetlicowych  uczniowie wypowiadali  się na temat swoich ulubieńców, poznali różne ciekawostki na temat zwierząt oraz wiadomości dotyczące opieki nad nimi. Jednocześnie ruszyła też akcja wspomagana przez dzieci i rodziców z naszej szkoły schroniska dla zwierząt.  Był to bardzo wesoły dzień w naszej szkole,  podczas którego uczniowie  wykazali  się wielką kreatywnością i pomysłowością.

                                                                                          Samorząd Uczniowski 

We wtorek po raz kolejny świętowaliśmy w naszej szkole  Międzynarodowy Dzień Muzyki. Ten dzień  obchodzony jest na całym świecie w dniu 1 października od roku 1975r. zainicjowany przez Yehudi Menuhina, ówczesnego Prezydenta Międzynarodowej Rady Muzyki działającej pod egidą organizacji UNESCO. Głównym celem tego święta jest przedstawienie muzyki w taki sposób, by była kojarzona jako dobro ludzkości oraz promocja muzyków jako tych, którzy tworzą piękno muzyki.  Międzynarodowy Dzień Muzyki to przede wszystkim okazja do wysłuchania koncertów i uczestnictwa
w różnych muzycznych wydarzeniach na całym świecie.

W tym dniu cała społeczność naszej szkoły spotkała się, żeby uczcić ten dzień dźwiękami muzyki. Na początku zaprezentowały się klasy II, które wykonały piosenkę „Jesienny deszczyk”.

Następnie zaprezentował się uczeń klasy 8 Filip Mozołowicz. Filip jest wielkim pasjonatem gry na pianinie. Nasz „muzyczny kącik” z pianinem to właśnie pomysł naszego zdolnego kolegi. Filip każdą wolną chwilę oprócz nauki, przeznacza na ćwiczenie. Szczególnie upodobał sobie muzykę Fryderyka Chopina. Należy podkreślić, że Filip jest samoukiem, nie jest prowadzony przez żadnego nauczyciela fortepianu. Wszystkiego nauczył się sam . Utwory Fryderyka Chopina należą do jednych
z najtrudniejszych. Trzeba posiadać świetną technikę i bardzo dużo ćwiczyć, żeby móc wykonywać jego utwory. Filip wykonał dla nas dwa utwory:

W naszej szkole w tym roku  powstał „muzyczny kącik” . W sąsiedztwie muzycznej sali, na holu stoi nowe, piękne, białe cyfrowe pianino, na którym może zagrać każdy uczeń naszej szkoły.  W naszej społeczności jest wielu uczniów , którzy uczą się gry na tym instrumencie. W wolnej chwili (na przerwie, przed lekcjami lub po) mogą skorzystać z możliwości ćwiczenia. Do dyspozycji są też słuchawki, dzięki czemu grający może  skupić się na swojej grze i nie przeszkadzać innym w lekcjach. Regulamin korzystania z instrumentu wywieszony jest na drzwiach sali nr 30.

Pomysłodawcą tego miejsca jest Filip Mozołowicz, uczeń klasy VIII, który jest wielkim pasjonatem gry na pianinie i każdą wolną chwilę poświęca na ćwiczenie. 
To wspaniale, że w naszej szkole uczniowie mogą rozwijać swoje muzyczne talenty
i swoje pasje!

Przygoda z przyrodą – gra terenowa   „ Zoom na przyrodę"

W piątkowe  przedpołudnie, 20 września,  nasza szkoła stała się pierwszą z kilku  baz do pokonania przez uczestników gry terenowej „Zoom na przyrodę". Do rywalizacji stanęło 21 drużyn – oddziałów klasowych. a ich zadaniem było zaliczenie jak największej liczby baz i zdobycie cennego skarbu – rośliny doniczkowej.

Zawodnicy mieli do wykonania zadania, wykorzystując wiedzę ekologiczną, spostrzegawczość i kreatywność. Zmagali się m.in. z dopasowaniem ptaków do ich gniazd, rozpoznawaniem grzybów jadalnych i trujących, rozpoznawaniem drzew, rozpoznawaniem zwierząt po opisie       i wyglądzie. Po przejściu całej trasy każda klasa otrzymała  dar natury- wybraną przez siebie roślinę, która będzie upiększała hol szkoły i przypominała o nietypowej lekcji przyrody.

Pomimo mody na gry z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, ta propozycja wciągnęła uczestników, którzy  mogli liczyć tylko na swoją pamięć i wiedzę. Gra przebiegała według pomysłu nauczycielki biologii pani Ilony Cybuch i została zrealizowana w ramach projektu ekologicznego - Akademia Przyrody realizowanego przez Szkołę Podstawową nr 1 im. Władysława Jagiełły  w Osieku we współpracy z WFOŚiGW w Krakowie.

 

“Zadanie finansowane (lub) współfinansowane ze środków  Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie”

koszt kwalifikowany zadania: 49.088,00 zł

kwota dotacji : 43.503,00 zł

JADALNA  FLAGA

Nauka przez zabawę jest jedną z najlepszych form edukacji Jakie zatem działania należy podjąć aby uczniowie mogli uczyć się w ten sposób? Tak aby przyniosło to najwięcej korzyści?

Przeprowadzony w ramach zajęć geografii w klasach ósmych projekt „Jadalna flaga”, uświadomił uczniom, że można poszerzać wiedzę w różny sposób. Młodzież przekonała się, że  z jedzenia można zrobić wszystko, nawet flagę. Zadanie było proste i polegało na wykonaniu jadalnej flagi dowolnego państwa Azji ze zdrowych artykułów. Pod nóż poszły różne warzywa i owoce, produkty surowe i gotowane. Projekt sprawił uczniom wiele radości, zabawy a także rozbudził ich kreatywność.

Zapraszamy do wspólnej podróży po Azji 😊