Działania szkolnego koła Caritas z okazji świąt Bożego Narodzenia


1.Świąteczne kartki dla podopiecznych  Domu Pomocy Społecznej im. św.o. R. Kalinowskiego w Wadowicach.
Z okazji świąt Bożego Narodzenia uczniowie naszej szkoły wykonali kartki z indywidualnymi  życzeniami. Jest to wyraz naszej pomięci i łączności z ludzmi  starszymi. Swoją pracą i życzeniami uczniowie sprawili ogromną radość podopiecznym DPS-u.

2.Świąteczna zbiórka dla dzieci z Domu Dziecka im. K. Makuszyńskiego w Oświęcimiu.
W tym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły zbierali kosmetyki, skarpety, koce dla swoich kolegów i koleżanek z Domu Dziecka. Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w akcji, a tym samym podarowali dobro i uśmiech bliźnim.

3.Kiermasz świąteczny
Młodzież ze szkolnego koła Caritas po raz kolejny wykazała się nie tylko aktywnością społeczną i chęcią działania, ale również zdolnościami plastycznymi! W ramach piątkowych spotkań młodzi przygotowali ozdoby świąteczne – kartki i bombki, które później rozprowadzali w czasie kiermaszu świątecznego przy kościele 12 oraz 19 grudnia. Pomimo mroźnej temperatury wolontariusze chętnie wzięli udział w tym wydarzeniu, zbierając łącznie prawie 2400 złotych. Całość kwoty zostanie przeznaczona na dofinansowanie wakacyjnego wyjazdu.

SPOTKANIE ZE ŚWIADKIEM HISTORII

15 grudnia uczniowie klasy 7b mieli przyjemność gościć postać szczególną, świadka historii  - P. Józefa Kasperczyka. Pan Kasperczyk pojawił się w naszej szkole w związku z obchodami 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Jedną z form oporu społecznego przeciw temu bezprawnemu działaniu był słynny, 14 dniowy strajk w KWK „Piast”. Pan Józef był jego uczestnikiem. Przybliżył uczniom swoje wspomnienia i osobiste przeżycia. Powróciły obrazy tamtych  tragicznych dni. Pomimo świadomości konsekwencji swych działań celem strajku było pokazanie komunistycznym władzom, że Polaków nie da się do końca spacyfikować, że o wolność będą walczyć do końca. Jak wspominał inny uczestnik tego strajku hasłem, które ich podnosiło na duchu było „oby nasze dzieci miały kiedyś lepiej”. Ich marzenia się spełniły. Dziś jesteśmy wolni i powinniśmy pamiętać o tych, którym tę wolność zawdzięczamy. Dziękujemy P. Józefowi za ciekawą lekcję historii i niezwykle emocjonujące świadectwo wydarzeń sprzed czterdziestu lat.

Międzygminny Konkurs Pięknego Czytania "O Złote Usta",

16 listopada po raz piętnasty odbył się Międzygminny Konkurs Pięknego Czytania
"O Złote Usta", pod honorowym patronatem Wójta Gminy Oświęcim.

Trzyosobowe jury oceniało umiejętności czytania dwudziestu czterech osób z gmin: Oświęcim, Osiek  i Przeciszów. W tym roku do konkursu przystąpili uczniowie klas siódmych i ósmych. W trakcie obrad jury, uczestnicy konkursu mieli okazję spotkać się z pisarką dla młodzieży- Katarzyną Ryrych, która pisze o sprawach ważnych i trudnych dla młodych ludzi. Nasza szkołę godnie reprezentowały  uczennice:, Anna Ziaja, Zuzanna Warzecha oraz Katarzyna Kusak, która  otrzymała zasłużone wyróżnienie. Gratulujemy Annie, Zuzannie oraz Katarzynie wspaniałych umiejętności. Życzymy sukcesów w kolejnych konkursach.

Zapal światło wolności

Zachęcamy wszystkich uczniów naszej szkoły oraz ich rodziny do włączenia się w inicjatywę „ Zapal światło wolności”.

W poniedziałek, 13 grudnia o godz. 19:30 w oknach domów, urzędów i instytucji publicznych rozbłysną świece na znak pamięci o ofiarach stanu wojennego i osobach prześladowanych przez reżim komunistyczny. Akcja nawiązuje do gestu, jakim na początku lat 80. Polacy, a także inni mieszkańcy wolnego świata wyrażali sprzeciw wobec brutalnej polityki władz PRL. W ramach inicjatywy można zapalić także wirtualne światło wolności na stronie IPN https://swiatlowolnosci.ipn.gov.pl/….”

Fragment listu p. Anny Ostrowskiej Rzecznika Prasowego Ministerstwa Edukacji i Nauki do dyrektorów szkół.

Pokażmy, że wolność jest Nam bliska. Można „kliknąć”: na poniższą grafikę.

 

ANGIELSKO – NIEMIECKI KONKURS SŁOWNICTWA BOŻONARODZENIOWEGO

Dnia 16 grudnia 2021 r. odbył się multimedialny Angielsko-Niemiecki Konkurs Słownictwa Bożonarodzeniowego. Jego głównym celem było przybliżenie tradycji i zwyczajów Świąt Bożego Narodzenia w krajach anglo- i niemieckojęzycznych oraz zachęcenie do nauki języków obcych. Konkurs adresowany był do uczniów klas siódmych i ósmych SP. Wypełniali oni test, który polegał m.in. na łączeniu angielskich słów z ich niemieckimi odpowiednikami, uzupełnianiu luk w krótkich tekstach angielskim i niemieckim, podpisywaniu obrazków wybranym słowem angielskim lub niemieckim, a także przyporządkowaniu niemieckich słów do angielskich definicji lub na odwrót. Konkurs cieszył się ogromną popularnością. Wzięło w nim udział 39 osób, ale najlepsze okazały się:

I miejce Emilia Blarowska VIIIa

II miejce Natalia Luranc VIIIa

III miejsce Amelia Rusek VIIIb

W dniu 24 listopada 2021r., uczniowie klas 7a, 8a, 8b, 8c zobaczyli świetny spektakl pt. „Opowieść wigilijna”. Impreza odbyła się w Oświęcimskim Centrum Kultury.
Spektakl został zaprezentowany przez aktorów Krakowskiej Agencji Artystycznej.
Nasi uczniowie mieli niepowtarzalną okazję przypomnieć sobie historię człowieka, który przeszedł metamorfozę mentalną oraz poczuć zbliżającą się atmosferę Świąt Bożego Narodzenia.
Cieszymy się, że udało się zorganizować ten wyjazd, pomimo niesprzyjającej sytuacji wirusologicznej.