Teatralne rekolekcje

W środę, 20 marca, w ramach ostatniego dnia rekolekcji wielkopostnych uczniowie naszej szkoły obejrzeli przedstawienie pt. „Przypowieść wielkopostna”, przygotowane przez panie: Agnieszkę Frazik i Ilonę Cybuch oraz dzieci z klas od czwartej do siódmej. Spektakl zaprezentowany został na sali widowiskowej Urzędu Gminy Osiek.

Kiedy odsłania się kurtyna, naszym oczom ukazuje się Papierowe Królestwo: papierowe słońce, chmury z pozbijanego papieru, papierowe domy z kartonów, papierowy trawnik na proscenium. Z boku sceny siedzi Babcia i dwie Wnuczki, które proszą seniorkę o opowiedzenie jakiejś historii. Zmęczona staruszka daje się namówić i za chwilę... poznajemy rodzinę Czytalskich: mamę, tatę i córkę Mimi. Wkrótce na świat przychodzi ich druga latorośl – Lili.

Córeczka jest bardzo kochana przez rodziców, ale inni mieszkańcy papierowego świata dostrzegają jej inność, a nawet dziwność. Dlatego odrzucają dziewczynkę, wyśmiewają, nazywają dziwolągiem. Nikt nie chce jej obdarzyć przyjaźnią, choć Lili bardzo tego pragnie. Nawet  własna siostra się jej wstydzi!

Pewnego dnia bohaterka spotyka osoby z kółka literackiego, które czytają baśń o brzydkim kaczątku. Dziewczynka identyfikuje się z wyszydzanym przez wszystkich zwierzątkiem. Jednak dopiero mama uświadamia jej szczęśliwe zakończenie historii- nieporadny, brzydki ptaszek zamienia się w pięknego łabędzia.

Z czasem w Mimi odzywa się siostrzana miłość. Być może nie chce już patrzeć na odrzucenie Lili i współczuje jej? Może właśnie ten przebłysk miłości pozwala Lili stanąć do walki z największym wrogiem papierowego świata, czyli Ogniem. Dziewczynka ratuje królestwo, ale za cenę swojego życia.

Równolegle z historią małej Lili na scenie pokazane zostają męka i śmierć  Chrystusa ( sceny przeplatają się ze sobą). Trudno nie dopatrzeć się analogii pomiędzy Jezusem i Lili, choć okoliczności wydają się tak różne. Potwierdza to uniwersalność wydarzeń z życia Boga-Człowieka.

W całe przedstawienie wplecione są także utwory muzyczne wykonywane przez solistów i chór szkolny pod dyrekcją pani Bernadety Stawowczyk – Zemanek. Warto również docenić choreografię w spektaklu – gdy Mimi tańczy z koleżankami taniec wachlarzy.

„To wzruszające przedstawienie – jak podsumowała na koniec pani dyrektor szkoły – uświadamia nam, że mamy za co dziękować Bogu, rodzicom, innym ludziom.  Dziękować za to, że jesteśmy zdrowi i bezpieczni, że możemy chodzić do szkoły i za wiele innych, pozytywnych aspektów naszego życia.”

Spektakl został także zaprezentowany mieszkańcom Osieka w sobotę przed Niedzielą Palmową.

„Dzień bez plecaka” w naszej szkole.

Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego 21 marca zorganizowaliśmy dzień bez plecaka. Koledzy i koleżanki wykazali się kreatywnością w poszukiwaniu „zastępstwa” dla tradycyjnego plecaka. Przybory szkolne  zostały spakowane w wózki dziecięce, wiaderka, walizki, poszewki od poduszek, kosze sklepowe, a nawet klatkę dla kota czy siatkę na ryby. Liczyła się pomysłowość i inwencja twórcza, a tego w tym dniu nam nie brakowało.

"Dzień bez plecaka" to święto, które pochodzi z USA.

Za oceanem podczas „No backpack Day” dzieci chodzą do szkoły bez plecaków, a swoje książki i przybory szkolne noszą w rękach lub w plastikowych torbach. Dlaczego? Wszystko po to, by zwiększać świadomość trudnych warunków bytowych oraz problemów z dostępem do edukacji milionów dzieci na całym świecie. Wiele z nich musi chodzić do szkoły pieszo, z książkami i zeszytami w rękach lub w reklamówkach, bo nie stać ich na plecak.

W Polsce Dzień bez plecaka jest raczej traktowany, jako zabawa oraz forma integracji.         

                                                                            Samorząd Uczniowski

Dzień Kolorowej Skarpetki,

czyli Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa

21 marca przypada pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. To także Światowy Dzień Zespołu Downa, nazywany inaczej Dniem Kolorowej Skarpetki. Wesołe kolorowe skarpetki są wyrazem tolerancji i zrozumienia osób z Zespołem Downa. Nasza społeczność szkolna  postanowiła przyłączyć się do akcji i także w tym dniu założyliśmy  kolorowe skarpetki nie do pary.

                                                                                                                    Samorząd Uczniowski

 BIEG „TROPEM WILCZYM

7 marca 2024 r. w naszej szkole odbył się bieg upamiętniający  Żołnierzy Wyklętych - „Tropem Wilczym”. Rywalizowaliśmy na symbolicznym dystansie  1963 m. W zawodach uczestniczyli uczniowie z klas 4-8, zarówno dziewczęta, jak i chłopcy. Biegi we wszystkich kategoriach  poprowadził  ksiądz Przemysław Gorzołka. Ogółem w tej ważnej imprezie  uczestniczyło  53 uczniów , a najliczniejszą grupą były dziewczynki i chłopcy  z klas czwartych. Laureaci otrzymali medale ufundowane przez Radę Rodziców przy ZSP Nr 1 w Osieku, a wszyscy zawodnicy drobne nagrody.

Dziękujemy księdzu Przemysławowi i młodzieży z Samorządu Uczniowskiego za pomoc w organizacji i przeprowadzeniu imprezy , rodzicom za ufundowanie medali, a przede wszystkim   uczestnikom biegu za ich zaangażowanie.

Zapraszamy za rok! 

Międzynarodowy Dzień Gofra

Gofry nieodłącznie kojarzą się nam z wakacjami, latem, morzem.
21 marca to pierwszy dzień wiosny, lecz klasa 5a przywitała nową porę roku smakami lata.
Zajęcia kulinarne to  doskonały rodzaj zajęć, które dają dzieciom ogromną satysfakcję, uczą czerpania radości ze wspólnego przygotowania posiłku, jak również wdrażają je do dbania o właściwe nawyki żywieniowe. Dzieci poprzez kulinarną zabawę zdobywają nowe doświadczenia, kształtują pomysłowość, uczą się samodzielności  oraz zgodnej pracy w zespole.
Gofry zapewne nie są najzdrowszą opcją żywieniową, ale przy szczególnych okazjach odrobina słodyczy nie zaszkodzi. Jak widać, uczniowie mocno zaangażowali się w pracę nad przygotowaniem smakołyków, doskonaląc umiejętności pracy w grupie.
Było pysznie!

Kolejne niespodzianki dla naszych uczniów!
Nowe gry planszowe !

W ramach naszej autorskiej innowacji pedagogicznej Gry Bez Prądu promujemy alternatywne dla gier komputerowych formy spędzania czasu wolnego oraz budowania prawidłowych relacji rówieśniczych.

Zakupione gry planszowe wybrano z udziałem uczniów zgodnie z ich zainteresowaniami i oczekiwaniami. Okazuje się, że nowo otwarta Strefa Relaksu jest najlepszym miejscem na spędzenie wolnego czasu w szkole grając w  gry planszowe!