W dniu 25 października uczniowie klasy ósmej udali się do Oświęcimia w celu zwiedzanie  miejsca pamięci- Państwowego Muzeum Auschwitz- Birkenau oraz wzięli udział w warsztatach "Przedmiot w historii".
Pierwszym punktem zwiedzania był obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau, do którego wejście otwiera brama z napisem „Arbeit macht frei”, co oznacza „Praca czyni wolnym”. Uczniowie mieli świadomość, że każdy, kto tutaj trafił, był skazany na cierpienie i najprawdopodobniej śmierć. Na miejscu czekał przewodnik, który zaznajomił młodzież z historią obozu, na terenie którego znajdowały się bloki oznaczone numerami i pełniące różne funkcje.
Uczniowie mieli okazję zobaczyć jedno z pomieszczeń, w którym   znajdowały się liczne fotografie przedstawiające ludzi w różnym wieku i różnej narodowości. Na ścianach korytarzy oglądali zdjęcia więźniów wymordowanych oraz zmarłych w wyniku głodu , wycieńczenia i chorób. Były tam również umieszczone za szybami przedmioty codziennego użytku, np. buty, garnki, ubrania, protezy nóg, okulary…
Pod Ścianą Śmierci z powagą i smutkiem oddali cześć wymordowanym. Po zwiedzeniu Oświęcimia pojechali do Brzezinki- oddalonego o kilka kilometrów kolejnego obozu zagłady. Tam znajdowało się około 300 baraków i tory, po których przewożono więźniów pociągami. W tym miejscu dowiedzieli się, jak wyglądało codzienne życie ofiar- gdzie spali, pracowali, co jedli. Mogli zobaczyć ruiny krematorium oraz dowiedzieli się, w jaki sposób wprowadzano tam ludzi, którzy nie mieli świadomości, że idą na śmierć. Wzruszeni i świadomi historii, którą należy znać, żegnali to smutne miejsce, a następnie udali się na warsztaty, na których tworzyli historię do konkretnych przedmiotów z obozu. Swoje przypuszczenia sprawdzali ze zgromadzoną dokumentacją na temat tych przedmiotów.