Promocja obszaru Doliny Karpia

Nasza szkoła wraz z 6 innymi szkołami z terenu Doliny Karpia uczestniczyła w projekcie pt. „Promocja obszaru Doliny Karpia poprzez wydanie gry planszowej oraz wdrożenie gier terenowych "geocaching"” współfinansowanym ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Dzięki wsparciu Stowarzyszenia Dolina Karpia na terenie naszej gminy została utworzona gra terenowa, która dostępna jest na stronie www.geocaching.com oraz www.geocaching.pl. Jest to gra terenowa, w której uczestnicy przy pomocy urządzeń GPS odnajdują ukryte wcześniej w terenie przez innych graczy skrytki „geocache”. Fakt odnalezienia wpisują w specjalnym dzienniczku. Każda skrytka ma swoją stronę w internecie z informacją o współrzędnych ukrycia, z opisem miejsca i wskazówkami dla szukających. Na stronie tej loguje się też fakt odnalezienia skrytki, ewentualnie uwagi od autora i swoje wrażenia. W skrzynkach umieszcza się zabawki, gadżety, ale także travelbagi, czyli przedmioty podróżujące po całym świecie, które można śledzić na portalu. Znalazca ze skrzynki może wziąć co chce, pod warunkiem, że zostawi w niej coś od siebie dla kolejnego odkrywcy. Nadrzędną ideą tej zabawy jest propagowanie i zachęcanie do odwiedzania miejsc ważnych z punktu widzenia historii, architektury lub przyrody. Geocaching to nie tylko zabawa w poszukiwanie skarbów, ale również nowoczesna forma promocji. To również możliwość aktywnej turystyki oraz sposób na spędzenie wolnego czasu z rodziną czy przyjaciółmi.

Opis skrytki:

Kaplica Tekli w Osieku – w Dolinie Karpia

W Polsce istnieje kilka tysięcy kapliczek. Każda z nich kryje w sobie historię danego miejsca oraz ludzi. Przed Wami znajduje się kapliczka na Talarówce w Osieku, poświęcona św. Tekli. Została zbudowana około 1905 r. przez Franciszka Kramarczyka. Architektonicznie jest miniaturką nowego kościoła w Osieku wybudowanego w pierwszym dziesięcioleciu XX wieku. Budynek kościoła widoczny jest na wzgórzu na północ od kapliczki.

Święta Tekla była uczennicą św. Pawła, która żyła w I w n.e. Nawróciwszy się, zerwała zaręczyny z narzeczonym wybranym dla niej przez rodziców. Skazano ją za to na śmierć przez spalenie na stosie. W czasie wykonywania wyroku spadł deszcz, który ugasił płomienie. Kiedy ponownie odrzuciła rękę starającego się o nią kolejnego mężczyzny, została skazana na pożarcie przez lwy. Jednak lwica oszczędziła dziewczynę, która resztę życia spędziła jako pustelnica.

Dzisiaj uroczą kapliczką św. Tekli opiekują się potomkowie Franciszka Kramarczyka i jego rodziny. Ciekawostką jest fakt, że fundator kapliczki miał 19 dzieci, w tym dwie jego córki nosiły imię Świętej. Obecnie odprawiane są tam nabożeństwa majowe. Otoczenie pól i łąk tworzy wyjątkowy klimat tego miejsca.

Proponuję szukanie skrytki przy szczególnie urokliwym miejscu jakim jest Kaplica Tekli na Talarówce w Osieku. To tradycyjna skrytka, nieopodal koordynatów. W skrytce mikro znajduje się logbook i certyfikat FTF. Weźcie coś do pisania.

Pamiętajcie by odpowiednio zamaskować skrytkę.

Dobrej zabawy!

W ramach projektu powstała również gra planszowa „Poznajemy Dolinę Karpia”, w którą możecie zagrać w naszej świetlicy lub w domu pobierając wersję do druku z naszej strony internetowej.

instrukcja.pdf

karty.pdf

plansza.pdf