SPOTKANIE ZE ŚWIADKIEM HISTORII

15 grudnia uczniowie klasy 7b mieli przyjemność gościć postać szczególną, świadka historii  - P. Józefa Kasperczyka. Pan Kasperczyk pojawił się w naszej szkole w związku z obchodami 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Jedną z form oporu społecznego przeciw temu bezprawnemu działaniu był słynny, 14 dniowy strajk w KWK „Piast”. Pan Józef był jego uczestnikiem. Przybliżył uczniom swoje wspomnienia i osobiste przeżycia. Powróciły obrazy tamtych  tragicznych dni. Pomimo świadomości konsekwencji swych działań celem strajku było pokazanie komunistycznym władzom, że Polaków nie da się do końca spacyfikować, że o wolność będą walczyć do końca. Jak wspominał inny uczestnik tego strajku hasłem, które ich podnosiło na duchu było „oby nasze dzieci miały kiedyś lepiej”. Ich marzenia się spełniły. Dziś jesteśmy wolni i powinniśmy pamiętać o tych, którym tę wolność zawdzięczamy. Dziękujemy P. Józefowi za ciekawą lekcję historii i niezwykle emocjonujące świadectwo wydarzeń sprzed czterdziestu lat.