Pierwszy Dzień Wiosny

 

"Podaj rękę wiosenko

chodź z nami, chodź z nami.

 Niech motylek cytrynek 

  prowadzi, prowadzi (...)"

 

W tegorocznych obchodach powitania upragnionej wiosny towarzyszyli nam wyjątkowi goście - chór "Osieczanie".

21 marca przedszkolaki wspólnie z członkami chóru odbyły tradycyjny pochód z kukłą marzanny na czele. Po pożegananiu słomianej panny dzieci wróciły do przedszkola z gaikiem, w asyście gości śpiewających tradycyjne pieśni ludowe. Następnie wszyscy zgromadziliśmy się na sali gimnastycznej, gdzie radośnie świętowaliśmy pierwszy dzień kalendarzowej wiosny.

Była to wspaniała okazja dla dzieci, aby zobaczyć program artystyczny zaproszonych gości, wspólnie z nimi zaśpiewać, a także by rozwijać u najmłodszych świadomość tradycji i obyczajów naszego regionu.

Wiosenna wizyta przedszkolaków w Ekopracowni

22 marca przedszkolaki udały się do Ekopracowni, by pomóc Duszkowi Lasu rozwiązać wiosenne zagadki.

Dzieci korzystając z ptasiego radia dowiedziały się, że nie wszystkie sowy robią “uhuuu”. Przy okazji utrwaliły sobie wiedzę na temat innych, znanych im ptaków. Nasze Ekoskrzaty pomogły również Duszkowi posegregować odpady znalezione w lesie, a przy użyciu mikroskopów odpowiedziały na pytanie: “Jakie włosy ma Pani Dyrektor?”. Na koniec dzieci dowiedziały się, że wulkan można zmieścić w klasie! Okazało się bowiem, iż przy użyciu składników dostępnych w kuchni jest to możliwe do wykonania. Eksperyment bardzo podobał się naszym Ekoskrzatom.

Przedszkolaki za rozwiązanie wszystkich zagadek zostali uhonorowani odznakami “Przyjaciela Przyrody”. Wizyta ta dostarczyła dzieciom wiele radości i satysfakcji.

Warsztaty teatralne

Nasze przedszkole odwiedził aktor zawodowy, występujący pod egidą Teatru Aczemu z Wrocławia i Teatru Bakałarz z Krakowa – Bartłomiej Wiktor, który poprowadził dla naszych przedszkolaków warsztaty teatralne.

Były to zajęcia ekspresyjne, nastawione na uśmiech i inwencję twórczą, które posłużyły poznaniu pracy aktora, przełamaniu barier, poznaniu własnych możliwości oraz rozwijaniu wyobraźni. Podczas warsztatów dzieci mogły zapoznać się z pracą aktora, wykonać stosowane w teatrze rozgrzewki dykcyjne i mięśniowe, poznać ćwiczenia rozwijające pożądane umiejętności aktorskie takie jak:

  • obserwacja partnerów i otoczenia scenicznego,

  • reagowanie na zmiany zachodzące na scenie,

  • rozwijanie wyobraźni,

  • otwieranie „szufladek” – pozwalające na przełamanie barier scenicznych,

  • rozwijanie współpracy w grupie.

Program warsztatów dostosowany był do możliwości i potrzeb rozwojowych uczestników oraz z uwzględnieniem ich indywidualnych możliwości. Dzieci świetnie się bawiły, była to doskonała odskocznia od codziennej rutyny przedszkolnej.

„Zerówki” w Izbie Regionalnej Doliny Karpia


Przedszkolaki z najstarszych grup 14 marca 2024 r. udały się  na pieszą wycieczkę do pobliskiej Izby Regionalnej Doliny Karpia, która posiada bogatą kolekcję przedmiotów użytkowych, rękodzieła i sztuki, takich jak.: stare żelazka, obrazy, zegary, unikatowe druki i wiele innych. Znaczącą część zgromadzonych eksponatów stanowią przedmioty związane z hodowlą karpia osieckiego.  Dzieci mogły zobaczyć jak dawniej wyglądała ława szkolna, liczydło, a nawet kałamarz. Dużym zainteresowaniem, wśród męskiej  części grup,cieszyły się maszyny rolnicze z dawnych lat.
Duże podziękowania za miłe przyjęcie kierujemy w stronę Pana Mariana Kocemby. Założyciela,przewodnika, który cierpliwie odpowiadał na pytania dzieci i bardzo ciekawie opowiadał o stworzonym przez niego miejscu.

Święta Wielkanocne są bardzo radosnym czasem, na który z wytęsknieniem oczekują zarówno dzieci jak i dorośli. Są to święta rodzinne, pełne tradycji i zwyczajów, które chcemy przekazywać młodszym pokoleniom.

Z tej właśnie okazji 13 marca w naszym przedszkolu odbyły się Wielkanocne Warsztaty. Podczas, których nauczyciele naszego przedszkola wraz z rodzicami, dziadkami oraz reprezentantami chóru „Osieczanie”z przygotowanych różnorodnych materiałów plastycznych wykonali piękne wielkanocne palmy. Wszyscy wykazali się dużą kreatywnością, pomysłowością oraz inwencją twórczą. Dzięki talentom artystycznym przybyłych gości powstały piękne, kolorowe, pachnące palmy, które można było zakupić dla swoich pociech. Palmy cieszyły się dużym zainteresowaniem, już pierwszego dnia sprzedaży rozchodziły się jak świeże bułeczki.

Spotkanie było radosne i przeniosło wszystkich w nastrój oczekiwania na utęsknione święta. Wspólna praca pozwoliła nam poczuć atmosferę przedświątecznych przygotowań.

Dziękujemy Wszystkim za dostarczenie dużej ilości materiałów, obecność, zaangażowanie w pracę przedszkola oraz wspólnie spędzony czas.

BAL KARNAWAŁOWY W PRZEDSZKOLU

Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą, gdzie ważnym elementem tego okresu są bale. Bal karnawałowy dla przedszkolaków to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jak co roku w karnawale w naszym przedszkolu 2 lutego odbył się oczekiwany przez dzieci „Bal Przebierańców”.  Pomysłowość rodziców nie miała granic. Przygotowali oni dla swoich pociech ciekawe stroje karnawałowe. Na balu, więc obok księżniczek, wróżek, policjantów,jednorożców i strażaków, pojawiły się postacie z ulubionych bajek:  Spider-Man, Batman, Elza i wiele, wiele innych ciekawych strojów. Nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno. Po wielkiej prezentacji strojów rozpoczęły się tańce – przy rytmach wesołej muzyki, były one przeplatane zabawami i korowodami. Była też chwila na pamiątkowe zdjęcia grupowe. Do domu przedszkolaki wracały we wspaniałych humorach, dzieląc się z rodzicami swoimi przeżyciami. Bal umożliwił dzieciom spędzenie czasu w miłej i bajkowej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym przedszkolakom, a to było głównym celem tego balu. Ach, cóż to był za BAL!!! Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów. Kolejny bal karnawałowy już za rok.