BAL KARNAWAŁOWY W PRZEDSZKOLU

Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą, gdzie ważnym elementem tego okresu są bale. Bal karnawałowy dla przedszkolaków to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jak co roku w karnawale w naszym przedszkolu 2 lutego odbył się oczekiwany przez dzieci „Bal Przebierańców”.  Pomysłowość rodziców nie miała granic. Przygotowali oni dla swoich pociech ciekawe stroje karnawałowe. Na balu, więc obok księżniczek, wróżek, policjantów,jednorożców i strażaków, pojawiły się postacie z ulubionych bajek:  Spider-Man, Batman, Elza i wiele, wiele innych ciekawych strojów. Nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno. Po wielkiej prezentacji strojów rozpoczęły się tańce – przy rytmach wesołej muzyki, były one przeplatane zabawami i korowodami. Była też chwila na pamiątkowe zdjęcia grupowe. Do domu przedszkolaki wracały we wspaniałych humorach, dzieląc się z rodzicami swoimi przeżyciami. Bal umożliwił dzieciom spędzenie czasu w miłej i bajkowej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym przedszkolakom, a to było głównym celem tego balu. Ach, cóż to był za BAL!!! Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów. Kolejny bal karnawałowy już za rok.

DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

Dzień Bezpiecznego Internetu został ustanowiony z inicjatywy Komisji Europejskiej i świętowany jest 7 lutego na całym świecie. Ma on na celu uświadomienie dzieciom niebezpieczeństw wynikających z beztroskiego korzystania z współczesnych komunikatorów, serwowania w sieci.
Nauczyciele wprowadzili dzieci w ten ważny temat dotyczący również przedszkolaków, które coraz częściej sięgają po telefony, tablety czy laptopy. Głównym celem zajęć edukacyjnych było zapoznanie dzieci z Internetem oraz uwrażliwienie ich na zagrożenia związane z korzystaniem z sieci. Przedszkolaki poprzez zadania i wspólne zabawy dowiedziały się co to jest Internet i sieć internetowa, do czego służy i jakich zasad trzeba przestrzegać, aby z niej bezpiecznie korzystać. Brały również udział w zabawie integracyjnej z wykorzystaniem nici symbolizującej sieć internetową. Poznały nowego wirtualnego kolegę -  robota Necia. Z którym wspólnie rozwiązywały zagadki oraz grali w gry edukacyjne. Na koniec pokolorowały Necia.
Apelujemy również do rodziców aby byli obecni podczas pierwszych kontaktów dziecka z urządzeniami, by poprzez wspólną zabawę pokazać dzieciom pozytywne zastosowania internetu oraz ostrzec je przed czyhającymi w sieci zagrożeniami.

Dzień Babci i Dziadka – święto dedykowane tym wyjątkowym osobom, które pełnią rolę dziadków w życiu swoich wnuków. Obchodzone jest w Polsce 21,22 stycznia i jest to okazja do wdrażania miłości, szacunku i wdzięczności dla babci i dziadka. Te dni są szczególnie istotne dla dzieci które w tych dniach mogą okazać swoją miłość i uczucia wobec swoich dziadków. Babcia i dziadek mają zawsze dla nas czas, są cierpliwi, umieją pocieszyć, ale przede wszystkim bezgranicznie kochają swoje wnuczęta.

Przedszkolaki dnia 25 oraz 26 stycznia od samego rana z niecierpliwością oczekiwały zaproszonych gości. Licznie przybyli dziadkowie mieli okazję podziwiać swoje wnuki w specjalnie dla nich przygotowanym programie artystycznym. W przepięknej scenografii oraz wyjątkowej atmosferze, dzieci wystąpiły dla swoich bliskich. Na początek starszaki z grupy ,,Pszczółki” zaprezentowały Jasełka, w których nie mogło zabraknąć kolęd, a także piosenek świątecznych. Po przepięknych Jasełkach nadszedł czas na wiersze, które dzieci uczyły się na pamięć specjalnie na tę okazję. Każde z nich chciało wyrazić swoją wdzięczność i miłość do swoich dziadków w najpiękniejszy możliwy sposób.    

Dzieci z każdej grupy przedszkolnej zaprezentowały swoje tańce nad którymi długo ćwiczyły, móc jak najlepiej zaprezentować je przed swoimi najbliższymi. Była to wyjątkowa uroczystość, pełna uśmiechów, radości, a także wzruszeń i dumy ze swoich wnucząt. Szczęśliwe twarze Babć i Dziadków dały wyraz tego, jak ważne są takie spotkania oraz chwile spędzone wspólnie ze swoimi wnukami.

Dziękujemy wszystkim, którzy byli obecni z nami w tym wyjątkowym dniu. Pragniemy życzyć wszystkim babciom i dziadkom dużo zdrowia, radości i miłości na co dzień. Niech wasze serca zawsze będą pełne ciepła i szczęścia! Dziękujemy!

XV PRZEGLĄD KOLĘD I PASTORAŁEK

21 stycznia w Regionalnym Ośrodku Kultury Doliny Karpia w Zatorze odbył się XV Przegląd Kolęd i Pastorałek.

Zespół „Leśne duszki” z naszego przedszkola w składzie: Wojciech Fudala, Magdalena Hałat, Matylda Szczepaniak, Zofia Kasperek, Nikola Nalepa, Leon Suchara, Tatiana Dusik oraz Jadwiga Zięba przepięknym wykonaniem pastorałki „Powitamy Cię Jezuniu” wyśpiewał sobie I miejsce w najmłodszej kategorii wiekowej.

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom oraz życzymy dalszych sukcesów!

Program edukacyjny ”Witaminki”

„Słońce lekko zaświeciło,

deszczem lekko pokropiło.

Wietrzyk dmuchnął z całej siły.

Pora wstawać, już mój miły!

Rośnie w polu Pan buraczek,

już czerwony wdział kubraczek.

W lewo,w prawo się przeciąga…

Rolnik z ziemi Go wyciąga!”

(D. Kluska „Pan Buraczek”)

Kolejnym bohaterem programu edukacyjnego „Witaminki” był BURAK. Dzieci zapoznały się z wyglądem buraka, rodzajami buraków. Próbowały wymienić w jakiej postaci możemy buraka spożywać. Oglądnęły również film edukacyjny „Jak powstaje cukier z buraka cukrowego?” Rozwijały spostrzegawczość w zabawie interaktywnej „Znajdź różnice witaminki – burak Bruno”. Zwieńczeniem całej buraczanej przygody był pyszny barszcz czerwony przygotowany przez Panie kucharki.

Zajęcia z sensoplastyki

18 grudnia w naszym przedszkolu specjaliści pracujący w szkole przeprowadzili warsztaty z sensoplastyki dla nauczycieli i dzieci z grupy Pszczółek.

W trakcie warsztatów przedszkolaki miały okazję eksperymentować z formą i kolorem, tworząc unikatowe dzieła sztuki. To nie tylko rozwijało ich zdolności artystyczne, ale również wspierało rozwój motoryki małej i skupienia. Podczas zajęć użyto materiałów o zróżnicowanych strukturach, takich jak: masy plastyczne, makarony, orzechy, groch, zboża, itp. Zapewniło to dzieciom różnorodność w doświadczeniach sensorycznych, ale także rozwinęło umiejętność modelowania i wyobraźnię przestrzenną.

Zajęcia z sensoplastyki były okazją nie tylko do świetnej zabawy, ale także fascynującą podróżą po świecie kształtów i faktur. Warsztaty te stały się miejscem, gdzie dzieci rozwijały  swoją kreatywność oraz uczyły  się współpracy. Przyniosły one dzieciom ogromną  radość i satysfakcję z tworzenia czegoś nowego. Dzięki nim każdy mógł odkryć, że sztuka może być źródłem niekończącej się inspiracji.