Warsztaty tworzenia palm wielkanocnych

Dnia 20 marca z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych dzieci z grupy "Zajączków"  i ,,Sarenek” miały okazję uczestniczyć w warsztatach  prowadzonych przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Osieku. Przedszkolaki dowiedziały się w jaki sposób można samodzielnie zrobić i ozdobić tradycyjną palmę wielkanocną z bukszpanu, jałowca, gałązek wierzby, bazi i suszonych traw. Wszystkie palmy prezentowały się okazale, a każda była niepowtarzalnie piękna. Warsztaty cieszyły się ogromnym zainteresowaniem i sprawiły dzieciom dużo radości.

Serdecznie dziękujemy Paniom za poświęcony czas, za kultywowanie tradycji wielkanocnych, przekazaną wiedzę oraz wytwory wspólnej pracy.

„KWIECIEŃ PLECIEŃ, BO PRZEPLATA”

– wiosenny konkurs plastyczny organizowany przez Dom Kultury w Kętach

 W marcu kilkoro dzieci z naszego przedszkola wzięło udział w konkursie plastycznym organizowanym przez Dom Kultury w Kętach. Wśród wielu zgłoszonych prac jury doceniło i nagrodziło dwie dziewczynki z grupy „Motylków”. Paulinka Jędrzejowska swoją pracą pod tytułem „Niezdecydowany Kwiecień” wywalczyła trzecie miejsce w swojej kategorii wiekowej, natomiast Matylda Szczepaniak i jej praca „Tomek Plecionek” otrzymała wyróżnienie. Serdecznie gratulujemy zwyciężczyniom i życzymy kolejnych sukcesów oraz  dalszego rozwijania swoich zainteresowań i talentów.

Pierwszy Dzień Wiosny

 

"Podaj rękę wiosenko

chodź z nami, chodź z nami.

 Niech motylek cytrynek 

  prowadzi, prowadzi (...)"

 

W tegorocznych obchodach powitania upragnionej wiosny towarzyszyli nam wyjątkowi goście - chór "Osieczanie".

21 marca przedszkolaki wspólnie z członkami chóru odbyły tradycyjny pochód z kukłą marzanny na czele. Po pożegananiu słomianej panny dzieci wróciły do przedszkola z gaikiem, w asyście gości śpiewających tradycyjne pieśni ludowe. Następnie wszyscy zgromadziliśmy się na sali gimnastycznej, gdzie radośnie świętowaliśmy pierwszy dzień kalendarzowej wiosny.

Była to wspaniała okazja dla dzieci, aby zobaczyć program artystyczny zaproszonych gości, wspólnie z nimi zaśpiewać, a także by rozwijać u najmłodszych świadomość tradycji i obyczajów naszego regionu.

Wiosenna wizyta przedszkolaków w Ekopracowni

22 marca przedszkolaki udały się do Ekopracowni, by pomóc Duszkowi Lasu rozwiązać wiosenne zagadki.

Dzieci korzystając z ptasiego radia dowiedziały się, że nie wszystkie sowy robią “uhuuu”. Przy okazji utrwaliły sobie wiedzę na temat innych, znanych im ptaków. Nasze Ekoskrzaty pomogły również Duszkowi posegregować odpady znalezione w lesie, a przy użyciu mikroskopów odpowiedziały na pytanie: “Jakie włosy ma Pani Dyrektor?”. Na koniec dzieci dowiedziały się, że wulkan można zmieścić w klasie! Okazało się bowiem, iż przy użyciu składników dostępnych w kuchni jest to możliwe do wykonania. Eksperyment bardzo podobał się naszym Ekoskrzatom.

Przedszkolaki za rozwiązanie wszystkich zagadek zostali uhonorowani odznakami “Przyjaciela Przyrody”. Wizyta ta dostarczyła dzieciom wiele radości i satysfakcji.

Warsztaty teatralne

Nasze przedszkole odwiedził aktor zawodowy, występujący pod egidą Teatru Aczemu z Wrocławia i Teatru Bakałarz z Krakowa – Bartłomiej Wiktor, który poprowadził dla naszych przedszkolaków warsztaty teatralne.

Były to zajęcia ekspresyjne, nastawione na uśmiech i inwencję twórczą, które posłużyły poznaniu pracy aktora, przełamaniu barier, poznaniu własnych możliwości oraz rozwijaniu wyobraźni. Podczas warsztatów dzieci mogły zapoznać się z pracą aktora, wykonać stosowane w teatrze rozgrzewki dykcyjne i mięśniowe, poznać ćwiczenia rozwijające pożądane umiejętności aktorskie takie jak:

  • obserwacja partnerów i otoczenia scenicznego,

  • reagowanie na zmiany zachodzące na scenie,

  • rozwijanie wyobraźni,

  • otwieranie „szufladek” – pozwalające na przełamanie barier scenicznych,

  • rozwijanie współpracy w grupie.

Program warsztatów dostosowany był do możliwości i potrzeb rozwojowych uczestników oraz z uwzględnieniem ich indywidualnych możliwości. Dzieci świetnie się bawiły, była to doskonała odskocznia od codziennej rutyny przedszkolnej.

„Zerówki” w Izbie Regionalnej Doliny Karpia


Przedszkolaki z najstarszych grup 14 marca 2024 r. udały się  na pieszą wycieczkę do pobliskiej Izby Regionalnej Doliny Karpia, która posiada bogatą kolekcję przedmiotów użytkowych, rękodzieła i sztuki, takich jak.: stare żelazka, obrazy, zegary, unikatowe druki i wiele innych. Znaczącą część zgromadzonych eksponatów stanowią przedmioty związane z hodowlą karpia osieckiego.  Dzieci mogły zobaczyć jak dawniej wyglądała ława szkolna, liczydło, a nawet kałamarz. Dużym zainteresowaniem, wśród męskiej  części grup,cieszyły się maszyny rolnicze z dawnych lat.
Duże podziękowania za miłe przyjęcie kierujemy w stronę Pana Mariana Kocemby. Założyciela,przewodnika, który cierpliwie odpowiadał na pytania dzieci i bardzo ciekawie opowiadał o stworzonym przez niego miejscu.